hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

Glutamin

Glutamin je důležitá aminokyselina s mnoha funkcemi v těle. Je stavebním blokem bílkovin a kritickou součástí imunitního systému, mimo jiné i pro jeho příznivý vliv na zdraví našich střev.

Další z benefitů glutaminu je rychlejší obnova glykogenu po fyzickém výkonu a následné zlepšení regenerace, což nám může pomoci při udržení si svalové hmoty například během redukční diety. Glutamin má tedy antikatabolické účinky vůči svalové hmotě. Na druhou stranu neexistuje přesvědčivá studie, která by potvrzovala přínos glutaminu na přímý růst svalové hmoty, tedy na anabolismus svalové hmoty (hypertrofii).

Naše tělo tuto aminokyselinu přirozeně produkuje (glutamin je tudíž neesenciální aminokyselina) a nachází se také v mnoha potravinách, jako je červené maso, mléčné výrobky, vejce, nebo třeba luštěniny. Přesto si nemůžeme být jisti (obzvláště intenzivně trénující sportovci), zdali pro optimální zdraví nepotřebujeme ještě nějaký glutamin navíc z doplňků stravy. Nicméně při dostatečné, pestré a vyvážené stravě nejsou jeho výše uvedené benefity při jeho extra příjmu ze suplementace u kondičně či rekreačně cvičící populace moc významné.

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
BUSHCRAFTSHOP.CZ
= vybavení pro pobyt v přírodě =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
BUSHCRAFTshop.cz nabízí kompletní vybavení pro pobyt v přírodě a to nejen od prověřených zahraničních značek, ale také pod svou vlastní českou značkou JUBÖ Bushcraft. Ideální pro milovníky outdoor, kempingu, turistiky, military, či třeba grilování.