hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

Glukóza

Glukóza patří mezi monosacharidy, což jsou základní stavební jednotky sacharidů. Glukóza je základním a nejrychlejším zdrojem energie pro všechny tělesné tkáně. Hlavně mozek je závislý převážně na energii z glukózy.

Když sníme potravu s obsahem sacharidů, musí být tyto sacharidy rozloženy enzymy v našem střevě, než se přes stěnu tenkého střeva mohou absorbovat v podobě monosacharidů do krve. Zvýšení hladiny cukru v krvi (glykémie) následně stimuluje uvolňování inzulínu, který transportuje glukózu (a ostatní živiny) do buněk, které ji používají jako zdroj energie. Část glukózy, která není bezprostředně využita, se pomocí inzulínu ukládá ve formě glykogenu jako zásobní zdroj energie (v játrech tak vzniká jaterní glykogen a ve svalech tak vzniká svalový glykogen). Pokud jsou však zásoby glykogenu plné, nevyužitá energie se uloží do tukových zásob (také pod kontrolou inzulínu).

Z glykogenu mohou být molekuly glukózy uvolněny procesem glykogenolýzy. Když je glykogenu málo, může si organizmus glukózu vytvořit z tuků či bílkovin procesem glukoneogeneze.

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
EVONA
= punčochové zboží a prádlo =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
EVONA je ryze česká značka s více jak padesátiletou tradicí. EVONA je zároveň největší český výrobce punčochového zboží, v jejich nabídce lze ale nalézt i kvalitní spodní prádlo, pyžama, ponožky a další módní zboží pro ženy, muže i děti.