hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

Glukoneogeneze

Při glukoneogenezi dochází k nové tvorbě glukózy z jiných zdrojů, než jsou vytvořené sacharidy ze stravy (tj. nikoli z glukózy z glykogenu v procesu glykogenolýzy). Tento proces je často označován jako endogenní produkce glukózy.

V lidském těle se některé tkáně spoléhají téměř výlučně na glukózu jako zdroj metabolického paliva (glukóza je potřebná pro ATP). Pro správné fungování těchto tkání je tedy nezbytný stálý příliv glukózy do krevního řečiště. Účelem glukoneogeneze je udržovat stálou hladinu glukózy v krvi (glykémii) například během hladovění (půstu). Za běžného stavu kdy normálně jíme (tedy během krátkého hladovění mezi dvěma jídly) se glukóza do krve uvolňuje z jaterního glykogenu (prostřednictvím glykogenolýzy). V případě hladovění jsou ovšem zásoby glykogenu v játrech vyčerpány během jednoho dne. Následně dochází ke glukoneogenezi, čili k nové syntéze glukózy, která následně vstupuje do krve a zvyšuje hladinu krevního cukru.

Glukoneogeneze tedy nastává při kritických situacích (jako je např. hladovění, příliš dlouhá intenzivní fyzická námaha, stres, nebo nemoc), kdy se zásoby jaterního glykogenu (který udržuje stálou hladinu glykémie) začínají vyčerpávat a je vyžadován alternativní zdroj glukózy. Glukoneogeneze tedy zajišťuje pro buňky potřebnou glukózu i v situaci, kdy není potravou zajištěna dostatečná dodávka sacharidů (třeba i při nízkosacharidových dietách - keto apod.). Při ketogenní dietě dochází ke glukoneogenezi těsně před tím, než nastoupí ketogeneze, po které začne tělo využívat jako zdroj energie místo glukózy takzvané ketolátky či ketonová tělíska (acetoacetát, β-hydroxybutyrát a aceton).

Glukoneogeneze probíhá hlavně v játrech a v menší míře v ledvinách (v ledvinách hlavně po delším období hladovění). Hlavní látky používané pro glukoneogenezi jsou odvozeny od pyruvátu, laktátu (z anaerobní glykolýzy - např. při posilování - prostřednictvím Coriho cyklu), glycerolu (který se uvolňuje rozpadem triglyceridů z tukové tkáně) a aminokyselin (hlavně alaninu a glutaminu).

Glukoneogeneze má blízký vztah ke glykolýze. Zatímco ale při glykolýze dochází k použití glukózy a k jejímu rozkladu (během produkce ATP), při glukoneogenezi naopak dochází k její tvorbě.

Zdroje

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
BUSHCRAFTSHOP.CZ
= vybavení pro pobyt v přírodě =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
BUSHCRAFTshop.cz nabízí kompletní vybavení pro pobyt v přírodě a to nejen od prověřených zahraničních značek, ale také pod svou vlastní českou značkou JUBÖ Bushcraft. Ideální pro milovníky outdoor, kempingu, turistiky, military, či třeba grilování.