hledací ikonka

smazat
zavřít smazat
ABECEDNÍ SEZNAM VŠECH POJMŮ V MÉM FITNESS SLOVNÍKU

Glukoneogeneze

Při glukoneogenezi dochází k nové tvorbě glukózy z jiných zdrojů, než jsou vytvořené sacharidy ze stravy (tj. nikoli z glukózy z glykogenu v procesu glykogenolýzy). Tento proces je často označován jako endogenní produkce glukózy.

V lidském těle se některé tkáně spoléhají téměř výlučně na glukózu jako zdroj metabolického paliva (glukóza je potřebná pro ATP). Pro správné fungování těchto tkání je tedy nezbytný stálý příliv glukózy do krevního řečiště. Účelem glukoneogeneze je udržovat stálou hladinu glukózy v krvi (glykémii) například během hladovění (půstu). Za běžného stavu kdy normálně jíme (tedy během krátkého hladovění mezi dvěma jídly) se glukóza do krve uvolňuje z jaterního glykogenu (prostřednictvím glykogenolýzy). V případě hladovění jsou ovšem zásoby glykogenu v játrech vyčerpány během jednoho dne. Následně dochází ke glukoneogenezi, čili k nové syntéze glukózy, která následně vstupuje do krve a zvyšuje hladinu krevního cukru.

Glukoneogeneze tedy nastává při kritických situacích (jako je např. hladovění, příliš dlouhá intenzivní fyzická námaha, stres, nebo nemoc), kdy se zásoby jaterního glykogenu (který udržuje stálou hladinu glykémie) začínají vyčerpávat a je vyžadován alternativní zdroj glukózy. Glukoneogeneze tedy zajišťuje pro buňky potřebnou glukózu i v situaci, kdy není potravou zajištěna dostatečná dodávka sacharidů (třeba i při nízkosacharidových dietách - keto apod.). Při ketogenní dietě dochází ke glukoneogenezi těsně před tím, než nastoupí ketogeneze, po které začne tělo využívat jako zdroj energie místo glukózy takzvané ketolátky či ketonová tělíska (acetoacetát, β-hydroxybutyrát a aceton).

Glukoneogeneze probíhá hlavně v játrech a v menší míře v ledvinách (v ledvinách hlavně po delším období hladovění). Hlavní látky používané pro glukoneogenezi jsou odvozeny od pyruvátu, laktátu (z anaerobní glykolýzy - např. při posilování - prostřednictvím Coriho cyklu), glycerolu (který se uvolňuje rozpadem triglyceridů z tukové tkáně) a aminokyselin (hlavně alaninu a glutaminu).

Glukoneogeneze má blízký vztah ke glykolýze. Zatímco ale při glykolýze dochází k použití glukózy a k jejímu rozkladu (během produkce ATP), při glukoneogenezi naopak dochází k její tvorbě.

Zdroje

S tím vším vám může pomoci silové cvičení...
...a já - Mgr. Karel Šmída,
Pojďte se mnou posilovat a něco ve svém životě změnit.

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér v Praze a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.