hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

Glukagon

Glukagon je hormon, který se podílí na kontrole hladiny cukru (glukózy) v krvi (glykémie). Je produkován slinivkou břišní (pankreas), stejně jako inzulín. Mezi glukagonem a inzulínem je úzký vztah, protože působí proti sobě jako antagonisté.

Glukagon je uvolňován v reakci na nízké hladiny glukózy v krvi a na události, kdy tělo potřebuje další glukózu, aby dobře fungovalo (například v reakci na intenzivní cvičení, při hladovění apod.). Zabraňuje tedy příliš nízkým hladinám glukózy v krvi a pomáhá tak udržovat stabilní glykémii. A to buď glykogenolýzou, kdy glukagon stimuluje přeměnu jaterního glykogenu na glukózu, která se následně uvolňuje do krevního řečiště. Nebo glukoneogenezí, kdy se produkuje glukóza z molekul aminokyselin (rozkladem svalových bílkovin ze svalové hmoty).

Glukagon také působí na tukovou tkáň, kdy rozkládá tukové zásoby (triglyceridy) na mastné kyseliny a ty jsou následně uvolňovány do krevního řečiště a slouží jako palivo pro buňky.

Při sacharidovém jídle hladiny glukagonu v krvi klesají, aby se zabránilo příliš vysoké hladině glukózy v krvi. Inzulín v krvi potom stoupá, protože ten naopak snižuje glukózu v krvi. Čili inzulín zabraňuje zvýšení hladiny glukózy do příliš vysokého bodu, zatímco glukagon zabraňuje jejímu přílišnému poklesu.

Hladiny glukagonu v krvi stoupají v reakci na jídlo s vysokým obsahem bílkovin, nebo při nárůstu adrenalinu.

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
FITNESS 007
= sportovní výživa a fitness potřeby =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
Fitness 007 je e-shop s kamennou prodejnou v Praze na Malé Straně, pro který pracují skuteční odborníci a v kterém lze nakoupit sportovní a zdravou výživu, potřeby pro posilování a cvičení, či třeba fitness oblečení.