hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

FOG vlákna

Rychlá oxidativní glykolytická svalová vlákna (Fast Oxidative Glykolytic - FOG, typ IIA) se někdy nazývají mezivlákna, protože mají vlastnosti, které jsou mezi rychlými a pomalými vlákny. FOG vlákna mají velké množství mitochondrií, ale nemají významné množství myoglobinu, což jim dává světlejší barvu než červená vlákna SO.

Dominantním zdrojem pro svalovou činnost je zde glukóza ze svalového glykogenu, nicméně FOG vlákna pracují částečně aerobně i anaerobně. Při vysoké intenzitě a současně krátké délce trvání svalové činnosti je glukóza spalována na energii bez přístupu kyslíku (anaerobně), což vede k vyplavení vedlejšího produktu kyseliny mléčné (laktátu) a sval se unaví a selže. Anaerobně mohou tato vlákna nepřetržitě pracovat pouze několik minut.

FOG vlákna se uplatňují při zátěžích o střední intenzitě - například běh na 400 metrů, kulturistický trénink apod.

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
EVONA
= punčochové zboží a prádlo =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
EVONA je ryze česká značka s více jak padesátiletou tradicí. EVONA je zároveň největší český výrobce punčochového zboží, v jejich nabídce lze ale nalézt i kvalitní spodní prádlo, pyžama, ponožky a další módní zboží pro ženy, muže i děti.