smazat
zavřít smazat
FITNESS SLOVNÍČEK
SLOVNÍK - VÝZNAM POJMU
A B C Č D E F G H CH I J
K L M N O P R S Š T V Z

FG vlákna

Rychlá glykolytická "bílá" svalová vlákna (Fast Glykolytic - FG, typ IIB) nemají velký počet mitochondrií ani významné množství myoglobinu, a proto mají bílou barvu. Používají se k rychlým a silným kontrakcím, které umožňují rychlé a silné pohyby. Rychle se vyčerpávají a umožňují tak jejich použití pouze po krátkou dobu (cca do 20 sekund).

Tato vlákna získávají energii převážně z ATP a kreatinfosfátu. Protože výkon trvá kratší dobu, glykogen se nespotřebovává a laktát tudíž vzniká jen v minimálním množství. Stejný výkon lze podat opakovaně ve víceméně stejné kvalitě již po několika minutách, protože ATP se velice rychle obnoví z kreatinfosfátu.

FG vlákna se uplatňují při zátěžích o maximální intenzitě, kterou představují spíše jednorázové silové výkony - sprint na 100 a 200 m, vrh koulí, vzpírání, krátké série při posilování od jednoho do cca pěti opakování apod.

Chtěli byste mne při tvorbě tohoto FITNESS SLOVNÍKU, nebo při psaní mých ČLÁNKŮ podpořit? Jak a proč se můžete dozvědět zde. Děkuji Vám.

O autorovi:

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a stereotypů.