hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

FG vlákna

Rychlá glykolytická "bílá" svalová vlákna (Fast Glykolytic - FG, typ IIB) nemají velký počet mitochondrií ani významné množství myoglobinu, a proto mají bílou barvu. Používají se k rychlým a silným kontrakcím, které umožňují rychlé a silné pohyby. Rychle se vyčerpávají a umožňují tak jejich použití pouze po krátkou dobu (cca do 20 sekund).

Tato vlákna získávají energii převážně z ATP a kreatinfosfátu. Protože výkon trvá kratší dobu, glykogen se nespotřebovává a laktát tudíž vzniká jen v minimálním množství. Stejný výkon lze podat opakovaně ve víceméně stejné kvalitě již po několika minutách, protože ATP se velice rychle obnoví z kreatinfosfátu.

FG vlákna se uplatňují při zátěžích o maximální intenzitě, kterou představují spíše jednorázové silové výkony - sprint na 100 a 200 m, vrh koulí, vzpírání, krátké série při posilování od jednoho do cca pěti opakování apod.

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
FITNESS 007
= sportovní výživa a fitness potřeby =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
Fitness 007 je e-shop s kamennou prodejnou v Praze na Malé Straně, pro který pracují skuteční odborníci a v kterém lze nakoupit sportovní a zdravou výživu, potřeby pro posilování a cvičení, či třeba fitness oblečení.