smazat
zavřít smazat
FITNESS SLOVNÍČEK
SLOVNÍK - VÝZNAM POJMU
A B C Č D E F G H CH I J
K L M N O P R S Š T V Z

Esenciální aminokyseliny

Existuje 21 různých aminokyselin. Přestože všechny jsou pro naše zdraví důležité, pouze osm aminokyselin je klasifikováno jako esenciální.

Jedná se o isoleucin, leucin, lysin, methionin, fenylalanin, threonin, tryptofan a valin.

Na rozdíl od neesenciálních aminokyselin, esenciální aminokyseliny nemohou být vytvořeny naším tělem a musí být proto získány prostřednictvím stravy. Nejlepší zdroje esenciálních aminokyselin jsou živočišné bílkoviny, jako je maso, vejce a mléčné výrobky. Další zdroje jsou třeba tofu, sója, pohanka, quinoa, luštěniny apod.

Existuje několik neesenciálních aminokyselin, které jsou klasifikovány jako podmíněně esenciální (semiesenciální). Ty jsou považovány za nezbytné pouze za zvláštních okolností, jako je například nemoc nebo stres. Jedná se o arginin a histidin.

Nízké hladiny bílkovin a speciálně esenciálních aminokyselin jsou obecně spojovány s menším svalovým růstem a horšími sportovními výkony a výsledky - obzvláště v silových sportech. Důvodem je to, že neesenciální aminokyseliny víceméně nestimulují syntézu svalových bílkoivin (MPS). Za nejvíce anabolickou aminokyselinu se považuje leucin, který nejvíce stimuluje MPS.


O autorovi:

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a stereotypů.