hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

Esenciální aminokyseliny

Existuje 21 různých aminokyselin. Přestože všechny jsou pro naše zdraví důležité, pouze osm aminokyselin je klasifikováno jako esenciální.

Jedná se o isoleucin, leucin, lysin, methionin, fenylalanin, threonin, tryptofan a valin.

Na rozdíl od neesenciálních aminokyselin, esenciální aminokyseliny nemohou být vytvořeny naším tělem a musí být proto získány prostřednictvím stravy. Nejlepší zdroje esenciálních aminokyselin jsou živočišné bílkoviny, jako je maso, vejce a mléčné výrobky. Další zdroje jsou třeba tofu, sója, pohanka, quinoa, luštěniny apod.

Existuje několik neesenciálních aminokyselin, které jsou klasifikovány jako podmíněně esenciální (semiesenciální). Ty jsou považovány za nezbytné pouze za zvláštních okolností, jako je například nemoc nebo stres. Jedná se o arginin a histidin.

Nízké hladiny bílkovin a speciálně esenciálních aminokyselin jsou obecně spojovány s menším svalovým růstem a horšími sportovními výkony a výsledky - obzvláště v silových sportech. Důvodem je to, že neesenciální aminokyseliny víceméně nestimulují syntézu svalových bílkoivin (MPS). Za nejvíce anabolickou aminokyselinu se považuje leucin, který nejvíce stimuluje MPS.

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci udržitelně zhubnout
Chci efektivně budovat svaly
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
BUSHCRAFTSHOP.CZ
= vybavení pro pobyt v přírodě =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
BUSHCRAFTshop.cz nabízí kompletní vybavení pro pobyt v přírodě a to nejen od prověřených zahraničních značek, ale také pod svou vlastní českou značkou JUBÖ Bushcraft. Ideální pro milovníky outdoor, kempingu, turistiky, military, či třeba grilování.