hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

ABECEDNÍ SEZNAM VŠECH POJMŮ

Dolní zkřížený syndrom

Dolní zkřížený syndrom (též syndrom zkřížené pánve, nebo distální zkřížený syndrom) byl původně popsán a pojmenován českým lékařem a vědcem Prof. MUDr. Vladimírem Jandou. Pojem dolní zkřížený syndrom (dále jen DZS) pramení ze svalové dysfunkce, která je v dolní části těla a nejedná se svým způsobem o zranění nebo nemoc. Jedná se (bohužel) o běžný stav, který vytváří nerovnováhu svalové síly (napětí) v muskuloskeletálním systému kolem kyčle, pánve a dolní části zad.

Tato nerovnováha vytváří v průběhu času změny v napětí na posturálních a fázických svalech a kloubech, což může vést k různým bolestem zad a nemocem pohybového aparátu. Ono zkřížení z názvu syndromu je způsobeno kombinací zkrácených a ochablých (prodloužených) svalů ve spodní části přední a zadní strany těla, což z bočního pohledu připomíná tvar písmene X (díky přednímu sklonu pánve a hyperlordóze bederní páteře). Často je díky této svalové nerovnováze hlava vystrčena dopředu před tělo. obrázek zde ]

Čili k DZS dochází při zkrácení svalů v oblasti páteře (svaly na zádech) a v oblasti kyčle (kyčelní flexory), společně s oslabenými hýžďovými a břišními svaly:

Oslabené fázické (inhibiční) svaly:

Zkrácené posturální (hypertonické) svaly:

  • Svaly ohýbající páteř a kyčle. Tyto svaly by se měli protahovat.
Ohyb páteře:
  • Hluboce uložené hrudní a bederní vzpřimovače - extenzory (erector spinae, transverzospinální systém). Je to skupina svalů kolem páteře, které ohýbají páteř (dozadu, do stran, umožňují rotaci) a udržují ji ve vzpřímené poloze.
  • Čtyřhranný sval bederní (quadratus lumborum). To je sval pomáhající s úklonem a záklonem trupu.
Ohyb kyčle:
  • Flexory (ohybače) kyčle (sval bedrokyčlostehenní - iliopsoas). To je skupina svalů, které přitahují stehna k přední části těla (kolena k hrudníku).
  • Rectus femoris (přímá hlava čtyřhlavého svalu stehenního). To je sval na přední straně stehna

Vystavení lidského těla gravitačním silám, například při stání nebo chůzi, je nezbytné pro zajištění správné činnosti kosterních svalů zodpovědných za udržování stabilního držení těla (těmto svalům se říká posturální svaly). Pokud tyto svaly nejsou dlouhodobě a opakovaně stimulovány (např. během častého sezení nebo ležení), je jejich stabilizační funkce narušena hypoaktivitou (nečinností), což má za následek svalovou slabost a atrofii. Tato nečinnost spouští kompenzační mechanismus, kde stabilizační funkce je nahrazována kompenzačními svaly. Jako vedlejší účinek však taková kompenzace vede ke zvýšené aktivitě oněch nahrazujících svalů (hyperaktivitě) a následně k jejich snížené flexibilitě (ohebnosti). Což může nakonec vést k patologickým stavům v muskuloskeletálním systému.

DZS je nejčastěji způsoben častým a dlouhým sezením, při kterém jsou svaly kyčelního flexoru díky ohnutí v boku neustále ve zkrácené pozici (v napětí) a jiné svaly (břišní a hýžďové) jsou dlouhodobě potlačeny (jsou neaktivní) v prodloužené poloze a ochabují. V průběhu času tato prodloužená nečinnost v kombinaci s antagonistickým svalovým napětím vytváří ochablost, nebo inhibici těchto svalových skupin. Tento stav je dále zhoršován špatným držením těla během dne.

Mezi další příčiny DZS mohou být nevhodně prováděná cvičení, dlouhodobé stejné a jednostranné pracovní pohybové stereotypy, nevhodně prováděné každodenní úkoly, či celkově špatný fyzický stav těla.

Při prevenci i léčbě DZS je důležité především správné držení těla a dodržování správných pohybových stereotypů. Změna či úprava pracovní pozice (úprava křesla apod.) může někdy také pomoci. Náprava DZS probíhá ve dvou částech. Nejprve se musí uvolnit zkrácené a napnuté svaly iliopsoas a erector spinae a až poté se mohou posilovat břišní svaly (včetně HSS) a svaly hýžďové. Léčba DZS by měla být ideálně prováděna pod vedením fyzioterapeuta, který může určit přesnou diagnózu a doporučit přizpůsobený protahovací a posilovací program.

Kromě dolního zkříženého syndromu existuje i horní zkřížený syndrom.

ZMĚNA ŽIVOTNÍHO STYLU | ZLEPŠENÍ POSTAVY | ZVÝŠENÍ KONDICE | VÍCE ENERGIE | VĚTŠÍ SEBEVĚDOMÍ
S tím vším vám může pomoci silové cvičení...
...a já - Mgr. Karel Šmída
OSOBNÍ TRENÉR KONDIČNÍHO POSILOVÁNÍ
Pojďte se mnou posilovat a něco ve svém životě změnit.

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
PIDILIDI
= kojenecké a dětské oblečení =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
PiDiLiDi je česká firma se zaměřením na výrobu a prodej kojeneckého oblečení, dětského textilu a obuvi, punčochového zboží, pláštěnek, holínek, hraček apod. Všechny jejich výrobky jsou uváděny na trh pod značkou PiDiLiDi.