FITNESS SLOVNÍK
Dynapenie
Dynapenie se dá definovat jako pokles svalové síly související se stárnutím, který nelze plně vysvětlit poklesem svalové hmoty.
Dynapenie je tedy termín označující úbytek svalové síly, která souvisí většinou s procesem stárnutí, ale není způsobena ztrátou svalové hmoty (sarkopenií). Na rozdíl od sarkopenie, která je definována jako pokles množství svalové hmoty, dynapenie představuje pokles schopnosti generovat svalovou sílu bez ohledu na množství svalové hmoty.
Výzkumy ukazují, že s věkem klesá svalová síla rychleji než svalová hmota. Tento jev je způsoben nejen ztrátou svalových vláken, ale také změnami v neuromuskulárních (nervosvalových) funkcích, kvalitě svalových vláken a jejich schopnosti generovat sílu.
Dynapenii je tedy důležité nepodceňovat a případně řešit, protože snížení svalové síly může u starších lidí ovlivnit jejich kvalitu života. Konkrétně může dynapenie zvyšovat rizika pádu, snižovat fyzickou funkčnost a celkově tak vést k obtížím při provádění běžných denních aktivit.
V rámci prevence je vhodné zařadit do svého životního stylu cvičení zaměřená na sílu (tedy nejen aerobní aktivity), která pomáhají udržet funkčnost svalů a zpomalit projevy dynapenie. Čili důležitost posilování u seniorů by se měla přesouvat spíše k silovým parametrům nežli k těm estetickým (senior by měl inklinovat spíše k atletovi nežli ke kulturistovi). Důležitá je samozřejmě i dostatečná a kvalitní výživa, zejména příjem bílkovin, které podporují svalovou regeneraci a svalový růst (hypertrofii).
Suplementace kreatinem, ať už s posilováním nebo bez něho, má možné antisarkopenické a antidynapenické účinky, kdy u starších lidí může docházet ke zvyšování svalové hmoty a síly
Creatine supplementation in the aging population: effects on skeletal muscle, bone and brain
V poslední době také stále více přibývá důkazů, které naznačují, že suplementace kreatinem může zlepšit anabolické prostředí vytvářené silovým tréninkem a následně stavy dynapenie (a sarkopenie) zmírnit.
Dynapenie není však problémem jen seniorů, ale ztrácet sílu mohou i fyzicky neaktivní lidé se sedavým způsobem života, či osoby s některými chronickými a svalovými poruchami.
KDO JSEM?
Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér v Praze a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.
STRAVA(23) | CVIČENÍ(25) | REGENERACE(6) | TĚLO(18) |