hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

Dusíková bilance

Dusíková bilance je v podstatě vzájemný vztah mezi katabolismem a anabolismem svalových bílkovin. Každý den jsou některé z aminokyselin katabolizovány a dochází tak k produkci energie a amoniaku. Amoniak se přeměňuje na močovinu a vylučuje se z těla, čímž ale dochází ke ztrátám dusíku. U zdravého člověka je dusíkové rovnováhy dosaženo za předpokladu, když je vylučování močovinového odpadu vyváženo příjmem potravy s obsahem bílkovin. Bílkoviny totiž ze všech živin jako jediné obsahují dusík.

Je-li vylučování dusíku větší než obsah dusíku ve stravě, dochází k záporné rovnováze (bilanci) dusíku, což je interpretováno jako rozklad svalových bílkovin (MPB). Pokud je vylučování dusíku menší než příjem dusíku ze stravy, dochází k pozitivní bilanci dusíku a bílkoviny se tvoří, čili dochází k syntéze svalových bílkovin (MPS).

Takže pozitivní dusíková bilance znamená, že převažuje tvorba tkáňových bílkovin nad rozpadem (např. při růstu, rekonvalescenci, po silovém tréninku). Negativní bilance znamená opak (např. při nemocích, operacích, rakovinách, přetrénování, hladovění).

Proto je v silových sportech žádoucí, aby dusíková bilance byla pozitivní, protože to znamená, že máme ve stravě dostatek bílkovin, které se podílejí na stavbě nové svalové hmoty (neboli na svalové hypertrofii).

Dusíková bilance může být také jedním z vysvětlení, proč lze zároveň hubnout a budovat svaly. Za předpokladu, že budeme mít určitou nadváhu, budeme správně posilovat a regenerovat, budeme mít dostatečně malý kalorický deficit (budeme velice pomalu hubnout) a zároveň budeme přijímat dostatek kvalitních bílkovin, můžeme i v kalorickém deficitu budovat svaly, protože budeme mít pozitivní dusíkovou bilanci. Čím blíže se však budeme blížit ke svému naturálnímu maximu (čím více budeme mít svalové hmoty a méně tuku), tím méně bude toto pravděpodobné.

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
EVONA
= punčochové zboží a prádlo =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
EVONA je ryze česká značka s více jak padesátiletou tradicí. EVONA je zároveň největší český výrobce punčochového zboží, v jejich nabídce lze ale nalézt i kvalitní spodní prádlo, pyžama, ponožky a další módní zboží pro ženy, muže i děti.