Domů Kontakty Podpora / donate RSS Facebook Instagram hledací ikonka

smazat
zavřít smazat
FITNESS SLOVNÍČEK
ZKUSTE NutritionPro
A B C Č D E F G H CH I J
K L M N O P R S Š T V Z
SLOVNÍK - VÝZNAM POJMU

Disbalance (svalová)

Svalová disbalance (používá se i termín s "y" - čili dysbalance) znamená určitou nerovnováhu svalového (pohybového) rozvoje těla. Například můžeme mít předsazená ramena a hlavu a hrbit se. To může být třeba zapříčiněno přetíženým prsním svalstvem a ochablým zádovým svalstvem. Zde hovoříme o nerovnováze agonisty a antagonisty u takzvaného horního zkříženého syndromu. Podobně se může vytvořit i dolní zkřížený syndrom. Velmi častá je i párová disbalance, kdy máme různě velké končetiny. Například pravý biceps je větší než levý (většinou u praváků), nebo můžou být různě vyvinuté strany hrudníku.

Svalové disbalance mohou být vrozené, častěji si je však přivodíme během života sami. A to například špatnými pohybovými stereotypy, jednostranným zatěžováním (např. při sportu či v práci), nevhodně zvoleným silovým tréninkem, nebo třeba sedavým způsobem života.


Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a stereotypů.


CHCI ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci udržitelně zhubnout
Chci efektivně budovat svaly
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE