smazat
zavřít smazat
FITNESS SLOVNÍČEK
SLOVNÍK - VÝZNAM POJMU
A B C Č D E F G H CH I J
K L M N O P R S Š T V Z

Core

Pojem core (jádro těla) je mezi různými autory vnímán různě. Někteří core neodlišují od hlubokého stabilizačního systému (HSS) a tudíž core a HSS považují za synonyma. Jiní berou core jako celý střed těla čili do core zahrnují povrchové svaly trupu společně se svaly uloženými hlouběji v trupu - HSS.

Jako povrchové svaly trupu se nejčastěji označují povrchové svaly břicha a spodní části zad. Patří sem přímý sval břišní, vnější a vnitřní šikmé svaly, vzpřimovače páteře (erector spinae), čtyřhranný sval bederní a bedrokyčlostehennní sval.

HSS, neboli též deep core viz zde.

Silné svaly jádra těla mohou usnadnit každodenní pohyby, jako je otáčení, ohýbání a dokonce i stání. Dále může silný core zlepšit naši rovnováhu, zmírnit bolesti v dolní části zad, usnadnit pozici správného držení těla a také zlepšit bezpečnost a výkony při některých cvicích.


O autorovi:

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a stereotypů.