hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

Centrální únava

Centrální únava je definována jako progresivním cvičením vyvolané snížení schopnosti dobrovolně aktivovat sval, nebo svalovou skupinu k produkci maximální síly. A to díky snížené aktivaci nervových spojení, které umožňují ovládání svalů. Čili dobrovolná aktivace motoneuronů (pohybových nervových buněk) či motorických nervů (pohybových nervů), které spojují nervovými vlákny svalová vlákna kosterních svalů, je narušena a tím je tak narušena i kontrakce svalů ovládaných naší vůlí. Centrální únava tedy představuje selhání nervového systému řídit sval s maximálním úsilím, čímž dochází k poklesu maximální svalové síly na úroveň submaximální (čili takové síly, která je menší než maximální síla, kterou jsme schopni vyvinout). Toto selhání se přitom děje bez možnosti to naším vědomím nějak ovlivnit. Vedle centrální únavy ještě rozlišujeme únavu periferní.

Zdroje

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
ELEVEN
= sportovní oblečení a doplňky =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
Eleven Sportswear je český výrobce sportovního oblečení a sportovních doplňků, v jejichž sortimentu si vyberou cyklisté, běžci, fitness nadšenci či milovníci jakéhokoliv pohybu. Kvalitně zpracované oblečení navíc podtrhuje jedinečný design.