Domů Kontakty Podpora / donate RSS Facebook Instagram hledací ikonka

smazat
zavřít smazat
FITNESS SLOVNÍČEK
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
SPORTAGO
= specialista na výrobu běžeckých pásů =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
Sportago je český e-shop, který se specializuje na výrobu běžeckých pásů a prodej sportovních potřeb pro fitness a posilování a pomůcek pro jógu. To vše pod jejich vlastní značkou Sportago.
A B C Č D E F G H CH I J
K L M N O P R S Š T V Z
SLOVNÍK - VÝZNAM POJMU

Butyrát

Butyrát je sůl kyseliny máselné a řadí se do mastných kyselin s krátkým řetězcem (Short-chain Fatty Acid, SCFA). Je produkován v tlustém střevě, kde je hlavním konečným produktem střevní mikrobiální fermentace zkonzumované vlákniny, nestráveného škrobu a bílkovin. Butyrát pomáhá řídit růst střevních epiteliálních buněk (kolonocytů) a zajišťuje tak správnou rovnováhu mezi zánikem starých buněk a vytvářením nových buněk. Butyrát je také pro tyto buňky hlavním zdrojem energie a celkově tak hraje roli při udržování homeostázy tlustého střeva.

Butyrát má silné účinky na řadu slizničních funkcí tlustého střeva, jako je potlačení zánětu a karcinomu, posiluje různé složky obranné bariéry tlustého střeva a snižuje oxidační stres. Kromě toho může butyrát podporovat sytost a chránit tak před obezitou vyvolanou stravou.

Přirozené zvýšení butyrátu zahrnuje konzumaci dostatečného množství potravin bohatých na vlákninu, jako je ovoce, zelenina, luštěniny, či celozrnné výrobky. Množství a typ vlákniny ovlivňuje složení bakterií ve střevě (mikrobiom), což následně ovlivňuje produkci butyrátu.

Zdroje informací

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Můj přběh


CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci udržitelně zhubnout
Chci efektivně budovat svaly
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
CONCEPT
= výrobce domácích elektrospotřebičů =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
Společnost CONCEPT je ryze česká společnost, která patří mezi přední výrobce a dodavatele domácích elektrospotřebičů a která si i přesto stále zachovává ráz rodinné firmy. V nabídce mají mimochodem i své vlastní elektrokoloběžky.