smazat
zavřít smazat
FITNESS SLOVNÍČEK
SLOVNÍK - VÝZNAM POJMU
A B C Č D E F G H CH I J
K L M N O P R S Š T V Z

Bro split

Výkladů tohoto termínu existuje více. Zde je jeden z nich.

Takzvaný bro split je typ tréninkového systému, který cvičí převážně nevědomí začátečníci ovlivněný kulturistickými časopisy, nebo neinformovaní jedinci, kteří často chtějí jen dobře vypadat v tričku nebo na pláži (tzv. bros - zkratka od brothers). Jejich zapálení pro cvičení často nevychází ze zdravotních benefitů a zdravého životního stylu, ale jejich motivace je především dobře vypadat (být "nabušený"), nejlépe jako kulturisté z titulních stránek časopisů.

Bro split se skládá ze samostatných tréninkových dnů pro jednotlivé části těla. Je to v podstatě opak fullbody. Zaměření je dost často jen na biceps a hrudník (tzv. bicepso - hrudní split), protože to jsou jediné svaly, které bros zajímá a na kterých záleží.

Typický bro split může vypadat takto:

  • Pondělí - záda.
  • Úterý - hrudník.
  • Středa - nohy (nohy bros často vůbec necvičí).
  • Čtvrtek - ramena a trapézy.
  • Pátek - ruce.
  • Každý tréninkový den - břicho (to je ale individuální, někteří bros s břichem moc neztrácejí čas).
  • Sobota + neděle - volno.

Tito jedinci často cvičí jen na strojích či kladkách a ve skutečnosti většinou nemají ponětí, co a jak trénují. Důvodem je praktikování bro science, kopírování tréninků profesionálních kulturistů a neochota se sebevzdělávat a získávat nějaké kvalitní informace. Často bros po určité době vypadají stále stejně, progres se nedostavuje.

Něco jako bro split v podstatě cvičí právě profesionální kulturisté (které bros kopírují), či lidé na vysoké výkonnostní úrovni. Ti ovšem vědí, proč to tak dělají a co jim to přinese.

Porovnání bro splitu s tréninkem fullbody můžete nalézt v tomto článku.


O autorovi:

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a stereotypů.