smazat
zavřít smazat
FITNESS SLOVNÍČEK
SLOVNÍK - VÝZNAM POJMU
A B C Č D E F G H CH I J
K L M N O P R S Š T V Z

Bro science

Bro science je ve fitness komunitě spíše výsměšný a hanlivý termín pro (dez)informace, které nejsou podloženy obecně platnými světovými historickými zkušenostmi (empirií), nebo vědou. Nejčastěji jsou tato "zaručená" fakta šířena příliš sebevědomími a neinformovanými muži s velkým egem (tzv. gym bros - zkratka od brothers), kteří sice mají výsledky, ale většinou na základě dopingu, nebo skvělé genetiky. Díky tomu si myslí, že znají všechny vědy v oblasti kulturistiky, výživy a doplňků stravy. Své rady (nebo spíše bezradnost) poskytují všem v tělocvičně (přitom sami většinou netuší, co se s jejich tělem děje) a nově informovaní tak mylně předpokládají, že očividné výsledky jejich rádců znamenají zkušenost a velké znalosti. Oběťmi bro science se tak často nechtěně stávají nezkušení začínající cvičenci, kteří ještě nemají patřičné skutečné znalosti a zkušenosti a mohou tak nepřesné informace šířit dál.

Kdysi byly tyto nedůvěryhodné informace šířeny převážně ústní formou v posilovnách, v současné době však těmto mýtům vydatně pomáhají i sociální sítě. V některých případech šíří bro science cíleně dokonce i některé firmy s doplňky stravy v rámci propagace a většího prodeje svých výrobků. Což přidává šířeným informacím na určité "věrohodnosti" (přece by si to nevymýšleli, že?), takže lidé budou i nadále těmto mýtům věřit.


O autorovi:

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a stereotypů.