hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

Bloudivý nerv

Bloudivý nerv (Nervus vagus), nebo též 10. kraniální (hlavový) nerv, je nejdelší a nejsložitější z lebečních nervů. Vede z mozku přes obličej a hrudník do břicha (tlustého střeva). Je to párový nerv, má smyslové (asi 80%) i motorické (pohybové) funkce a je součástí autonomního nervového systému, který dohlíží na velké množství důležitých tělesných funkcí, včetně kontroly nálady, imunitní reakce (záněty), udržování střevní homeostázy, regulaci příjmu potravy (metabolismus potravy), sytost, energetickou rovnováhu, nebo třeba srdeční frekvenci. Když tělo není pod stresem, bloudivý nerv posílá příkazy, které zpomalují srdeční a dechovou frekvenci a zrychluje trávení. V případě stresu dochází díky bloudivému nervu k vyvolání opačného účinku.

Bloudivý nerv má dvě části - část aferentní (z orgánu do mozku) a eferentní (z mozku do orgánů). Slouží tedy jako taková dálnice uvnitř těla, která přenáší informace mezi mozkem a vnitřními orgány (žaludkem a střevy), umožňuje sledovat činnosti těchto orgánů a řídí odezvu těla v době odpočinku a relaxace. Tato komunikační linie mezi mozkem a trávicím traktem se nazývá osa mozek - střeva a udržuje mozek informovaný o stavu svalové kontrakce, rychlosti průchodu potravy střevem a pocity hladu nebo sytosti. V posledním desetiletí se zjistilo, že tato mozková osa má další protějšek v podobě bakterií, které žijí uvnitř našich střev (mikrobiom). Tento střevní mikrobiom komunikuje s mozkem pomocí bloudivého nervu a ovlivňuje tak nejen příjem potravy a její zpracování v těle, ale také naši psychiku (nálady, deprese, stres, chování) a imunitu (záněty v těle).

Díky této interakci mezi střevním mikrobiomem (který lze ovlivnit výživou) a bloudivým nervem může dojít k nadměrnému množství přijímané potravy, k ovlivnění její energetické výtěžnosti a tím i k přírůstkům hmotnosti vedoucí až k obezitě.

Protože bloudivý nerv zasílá informace do mozkových oblastí a má relaxační a protizánětlivé vlastnosti, lze jeho stimulací elektrickými pulzy ovlivnit některé psychické problémy. Má tedy určitý terapeutický účinek, který lze uplatnit například u pacientů s epilepsií, depresí, nebo stresem. Tato technika byla také zkoumána u lidí s Alzheimerovou chorobou, nebo u lidí s migrénou. Bloudivý nerv je natolik propleten s trávicím systémem, že stimulace tohoto nervu může zlepšit syndrom dráždivého tračníku. Dále se zkoumá vliv této techniky na cévní mozkovou příhodu, autoimunitní onemocnění a srdeční a plicní selhání. Nicméně k tomuto je zapotřebí dalších studií, které by skutečně potvrdily léčebné schopnosti při léčbě těchto poruch.

Bloudivý nerv a jeho činnosti v souhrnu:

  • potlačuje záněty a přispívá k dobrému imunitnímu systému
  • umožňuje komunikaci mezi střevem a mozkem
  • při stresu má uklidňující funkci
  • zpomaluje (ovládá) srdeční rytmus
  • pomáhá s dýcháním
  • pomáhá zlepšovat paměť
  • ovlivňuje metabolismus a energetickou rovnováhu (nadváhu)
  • ovlivňuje pocit hladu a sytosti

Zdroje informací

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
CONCEPT
= výrobce domácích elektrospotřebičů =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
Společnost CONCEPT je ryze česká společnost, která patří mezi přední výrobce a dodavatele domácích elektrospotřebičů a která si i přesto stále zachovává ráz rodinné firmy. V nabídce mají mimochodem i své vlastní elektrokoloběžky.