Domů Kontakty Podpora / donate RSS Facebook Instagram hledací ikonka

smazat
zavřít smazat
FITNESS SLOVNÍČEK
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
SPORTAGO
= specialista na výrobu běžeckých pásů =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
Sportago je český e-shop, který se specializuje na výrobu běžeckých pásů a prodej sportovních potřeb pro fitness a posilování a pomůcek pro jógu. To vše pod jejich vlastní značkou Sportago.
A B C Č D E F G H CH I J
K L M N O P R S Š T V Z
SLOVNÍK - VÝZNAM POJMU

Bazální metabolismus

Bazální metabolismus (Basal Metabolic Rate - BMR), či klidový energetický výdej (Resting Energy Expenditure - REE), nebo také základní (klidový) metabolismus je zjednodušeně řečeno energetický výdej organismu při nic nedělání, kdy se energeticky pokryjí pouze činnosti životně důležitých funkcí. Takže i když třeba spíme, nebo odpočíváme a celkově se nehýbeme, naše tělo spaluje kalorie prováděním základních funkcí pro udržení života. To může nýt například činnost orgánů, dýchání, různé biochemické reakce, oběhová soustava, trávení, buněčná produkce apod.

Nadměrný příjem energie potravou zvyšuje klidovou rychlost metabolismu, zatímco hladovění a velmi nízkokalorické diety rychlost metabolismu snižují. Tomu se říká adaptivní termogeneze, která také může vysvětlovat, proč hubnoucí lidé v redukční dietě zpomalují svůj metabolismus. Jelikož je bazální metabolismus primární složkou denního energetického výdeje, jeho snížením díky kalorickému omezení dochází k menšímu úbytku tuků a hubnutí se tak u lidí ztěžuje a zpomaluje.

Obézní lidé mají zřejmě bazalní metabolismus vyšší než neobézní lidé

Is Obesity Associated with Altered Energy Expenditure?

Je zajímavé, že na rozdíl od všeobecného přesvědčení mají lidé s obezitou absolutní bazální metabolismus obecně vyšší a jejich celkový energetický výdej je také vyšší patrně kvůli provádění činností s vyšší hmotností oproti neobézním lidem.


Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Můj přběh


CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci udržitelně zhubnout
Chci efektivně budovat svaly
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
KOLOSHOPCZ
= dodavatel kol a cyklokomponentů =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
KOLOSHOPCZ je dodavatelem kol a cyklokomponentů světových značek a zároveň je to parta lidí, kteří cyklotechnice a cyklistice obecně fandí a rozumí. Jejich doménou je prodej kol horských, silničních, trekingových, crossových a dětských.