hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

Bazální metabolismus

Bazální metabolismus (Basal Metabolic Rate - BMR) je zjednodušeně řečeno energetický výdej organismu při nic nedělání, kdy se energeticky "pokryjí" pouze činnosti životně důležitých funkcí. Takže i když třeba spíme, nebo odpočíváme a celkově se nehýbeme, naše tělo spaluje kalorie prováděním základních funkcí pro udržení života. To může nýt například činnost orgánů, dýchání, různé biochemické reakce, oběhová soustava, zpracování a trávení živin, buněčná produkce apod.

Nadměrný příjem energie potravou zvyšuje rychlost metabolismu, zatímco hladovění a/nebo velmi nízkokalorické diety rychlost metabolismu snižují. Tomu se říká adaptivní termogeneze, která také může vysvětlovat, proč hubnoucí lidé v redukční dietě zpomalují svůj metabolismus. Jelikož je bazální metabolismus primární složkou denního energetického výdeje, jeho snížením díky kalorickému omezení dochází k menšímu úbytku tuků a hubnutí se tak u lidí ztěžuje a zpomaluje.

Obézní lidé mají zřejmě bazalní metabolismus vyšší než neobézní lidé

Is Obesity Associated with Altered Energy Expenditure?

Je zajímavé, že na rozdíl od všeobecného přesvědčení mají lidé s obezitou absolutní bazální metabolismus obecně vyšší a jejich celkový energetický výdej je také vyšší patrně kvůli provádění činností s vyšší hmotností oproti neobézním lidem.

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
MEATFLY
= streetwear a outerwear =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
MEATFLY je česká značka streetwear a outerwear s více jak pětadvacetiletou tradicí. Z původního zaměření na skate / snowboarding se jejich sortiment rozrostl o další více či méně adrenalinové činnosti, nicméně skate kořeny zůstaly.