Bazální metabolismus
Bazální metabolismus (anglicky Basal Metabolic Rate - BMR) určuje množství energie, které tělo spotřebuje za 24 hodin, aby udrželo základní životní funkce v klidovém stavu.
Mezi tyto základní životní funkce patří například dýchání, srdeční činnost, krevní oběh a tep, činnosti vnitřních orgánů (např. zpracování a trávení živin), růst a opravy tkání (regenerace), funkce nervového systému, regulace tělesné teploty, různé biochemické reakce a buněčné funkce v těle apod.
Jinak řečeno, BMR znamená minimální množství kalorií, které naše tělo potřebuje, aby zůstalo naživu a fungovalo správně, aniž bychom vykonávali nějakou fyzickou aktivitu. Dochází tedy k základnímu "spalování" organismu, které probíhá i za předpokladu, že třeba odpočíváme, či dokonce spíme.
Faktory ovlivňující BMR
BMR představuje největší podíl denního výdeje energie a jak velký tento výdej bude, závisí na několika faktorech. Může to být například:
K čemu je BMR dobrý?
Hodnota BMR se většinou používá pro výpočet (odhad) denního kalorického příjmu potřebného k udržení, nebo změně naší tělesné hmotnosti. Konkrétně se tedy lidé zajímají o BMR například při plánování svého jídelníčku a tréninkového plánu.
Je však důležité si uvědomit, že běžný výpočet BMR (třeba přes nějakou kalkulačku někde na internetu) je pouze odhad, který se bude v praxi více či méně lišit. Hodnota našeho vypočteného BMR by tedy měla sloužit spíše jako jakýsi odrazový můstek při naší snaze o nějakou změnu.
BMR a adaptivní termogeneze
Nadměrný příjem energie potravou zvyšuje rychlost metabolismu, zatímco hladovění a/nebo velmi nízkokalorické diety rychlost metabolismu snižují. Tomu se říká adaptivní termogeneze, která také může vysvětlovat, proč hubnoucí lidé v redukční dietě zpomalují svůj metabolismus. Jelikož je BMR primární složkou denního energetického výdeje, jeho snížením díky kalorickému omezení dochází k menšímu úbytku tuků a hubnutí se tak u lidí většinou ztěžuje a zpomaluje.
Obézní lidé mají zřejmě bazalní metabolismus vyšší než neobézní lidé
Je také celkem zajímavé, že lidé s obezitou zřejmě mají (na rozdíl od všeobecného přesvědčení) absolutní bazální metabolismus obecně vyšší a jejich celkový energetický výdej je tedy rovněž vyšší patrně kvůli provádění činností s vyšší hmotností oproti neobézním lidem.
KDO JSEM?
Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér v Praze a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.
STRAVA(23) | CVIČENÍ(26) | REGENERACE(6) | TĚLO(18) |