hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

ATP

Adenosintrifosfát (ATP, zkratka z angl. adenosine triphosphate) je důležitý nukleotid, který se skládá z adenosinu a trojice fosfátů navázané na 5. uhlíku. Je zcela zásadní pro funkci všech známých buněk. Jeho význam spočívá v tom, že při rozkladu ATP na ADP a AMP dochází k uvolnění značného množství energie. Tato energie se využívá téměř ve všech typech buněčných pochodů, jako je namátkou celá řada biosyntetických drah, vnitrobuněčný transport a membránový transport, výroba proteinů či syntéza RNA. Zdroj: wikipedie.

ATP je v lidském těle jediným zdrojem energie pro svalovou kontrakci. ATP ovšem neslouží jako zásobárna energie, ale jako její přenašeč. Ve svalech je zásobníkem energie kreatinfosfát, který se tvoří při nadbytku energie (doplňují se jeho zásoby) a naopak při nedostatku energie se z něj tvoří ATP. Pokud nestačí okamžitá zásoba kreatinfosfátu, začne organismus jako zdroj energie používat svalový a jaterní glykogen.

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
LITTLE SHOES
= e-shop s dětskými a dospělými botami =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
Little Shoes je e-shop s dětskými a dospělými botami, který se specializuje hlavně na barefoot a jehož cílem je #barefootvsem, jelikož barefoot není alternativa, barefoot je nová bota!