hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

Aterogenní index plazmy

Aterogenní index plazmy (dále jen AIP), nebo také aterogenní lipoproteinový profil plazmy je index složený z triglyceridů (TG) a HDL cholesterolu. Jedná se o matematický vztah mezi TG a HDL cholesterolem, konkrétně log(TG/HDL).

AIP odráží skutečný vztah mezi protektivními lipoproteiny (HDL cholesterol) a aterogenními lipoproteiny (LDL cholesterol a triglyceridy) a běžně se používá jako optimální ukazatel některých kardiovaskulárních chorob (např. aterosklerózy, či ischemické choroby srdeční).

Osoby s vyššími hodnotami AIP mají tendenci mít vyšší riziko inzulínové rezistence (snížené citlivosti na inzulín), kardiovaskulárních onemocnění, oxidačního stresu a obezity nežli osoby s nízkým AIP.

Zdroje

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci udržitelně zhubnout
Chci efektivně budovat svaly
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
FIGHTSTORE.CZ
= potřeby pro bojové sporty a bojová umění  =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
FIGHTSTORE.CZ je e-shop s kamennou prodejnou v Praze, který se zaměřuje na prodej potřeb pro bojové sporty a bojová umění od známých značek, na prodej fitness potřeb a také na prodej sportovního a módního oblečení.