hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

Antinutrienty

Antinutrienty (nebo též antinutriční faktory či antinutriční látky) jsou převážně látky (sloučeniny) přírodního či syntetického původu, které narušují vstřebávání základních živin z trávicího systému (makroživin a mikroživin), čímž omezují biologickou dostupnost a využití těchto klíčových živin. Krom toho ale mohou mít antinutrienty i další nepříznivé účinky. V rostlinách tyto sloučeniny slouží k ochraně před bakteriálními infekcemi a před požíráním hmyzem.

Mezi běžné příznaky velkého množství antinutrientů v těle může patřit například nevolnost, nadýmání, bolesti hlavy, vyrážky, nedostatek živin atd. Ne všechny antinutrienty jsou ale při rozumné konzumaci nebezpečné. Některé mohou mít dokonce zdraví prospěšné účinky, které mohou ve výsledku převážit nad účinky škodlivými (některé antinutrienty mohou snižovat riziko vzniku rakoviny).

Antinutrienty se v nejvyšší koncentraci nacházejí v syrovém stavu v obilovinách, luštěninách a ořeších, ale mohou se vyskytovat i v listech, kořenech a plodech některých druhů rostlin.

Mezi nejčastěji antinutrienty se řadí tyto látky:

  • Fytáty (kyselina fytová)
  • Fytoestrogeny
  • Třísloviny
  • Lektiny
  • Šťavelany (též oxaláty)
  • Saponiny
  • Glukosinoláty
  • Goitrogeny
Zdroje

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
FIGHTSTORE.CZ
= potřeby pro bojové sporty a bojová umění  =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
FIGHTSTORE.CZ je e-shop s kamennou prodejnou v Praze, který se zaměřuje na prodej potřeb pro bojové sporty a bojová umění od známých značek, na prodej fitness potřeb a také na prodej sportovního a módního oblečení.