hledací ikonka

smazat
zavřít smazat
ABECEDNÍ SEZNAM VŠECH POJMŮ V MÉM FITNESS SLOVNÍKU

Anaerobní cvičení

Anaerobní cvičení je typ fyzické aktivity, při které svaly získávají energii bez přítomnosti kyslíku (především procesem zvaným anaerobní glykolýza). Tento druh cvičení je intenzivní a proto trvá jen krátkou dobu, protože tělo čerpá energii z uložených zásob energie (zejména spalováním glukózy z glykogenu), což vede k rychlé únavě svalů. Hlavním zdrojem energie při takto prováděném cvičení je tedy svalový glykogen, z kterého anaerobní glykolýzou vzniká glukóza.

Glukóza je základním a nejrychlejším zdrojem energie pro všechny tělesné tkáně. Když je tedy kyslík při anaerobním cvičení omezený, musí buňky provádět anaerobní glykolýzu, aby produkovaly energii pro ATP. ATP je hlavní zdroj energie pro všechny buněčné procesy, tedy i pro svalovou kontrakci.

Na rozdíl od aerobního cvičení, které lze provádět delší dobu a je zaměřeno na vytrvalost, je tedy anaerobní cvičení spíše o krátkých, intenzivních výkonech, při kterých tělo pracuje na maximum.

Když svaly pracují velmi intenzivně, nedokáže tělo dodat dostatek kyslíku, aby pokrylo naše energetické nároky (dochází k větší spotřebě kyslíku, než jsou naše zásoby). Tělo pak přechází na anaerobní metabolismus, kdy se energie získává z glukózy bez přítomnosti kyslíku. Tento proces je však méně efektivní než cvičení aerobní, protože se organismus rychle unaví a navíc dochází k vyplavení vedlejšího produktu (takzvaného laktátu), kdy následně dochází ke známému "pálení" svalů a k další svalové únavě.

Díky únavě a pálení svalů musíme výkon buď ukončit (ve fitness terminologii se říká, že selžeme), čili nelze již pokračovat ve cvičení, nebo musíme zmírnit intenzitu. Zmírněním intenzity už ale překročíme tzv. anaerobní práh a dostaneme se tak do cvičení aerobního, při kterém můžeme ve výkonu dále pokračovat.

Mezi typické příklady anaerobního cvičení patří silové tréninky (posilování, vzpírání, CrossFit, powerlifting apod.), částečně HIIT kardio, různé sprinty (čili krátké úseky velmi rychlého běhu), či plyometrické výkony (skákání, výskoky a další cviky, které využívají výbušné síly).

Co se týče hubnutí, tak zatímco aerobním cvičením se dá účinně hubnout, stejného účinku lze dosáhnout i při anaerobním cvičení (posilování), navíc s možností si udržet (nebo dokonce vybudovat) svalovou hmotu. Jeden z důvodů, proč je tento druh cvičení při hubnutí účinný je i ten, že anaerobní cvičení má obecně vyšší after-burn efekt (neboli EPOC) nežli cvičení aerobní.

Anaerobní cvičení je tedy účinné jak pro budování svalové hmoty, či zlepšení síly a rychlosti (výbušnosti), tak i pro zrychlení metabolismu (i toho bazálního) a redukci našeho tělesného tuku.

S tím vším vám může pomoci silové cvičení...
...a já - Mgr. Karel Šmída,
Pojďte se mnou posilovat a něco ve svém životě změnit.

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér v Praze a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.