Domů Kontakty Podpora / donate RSS Facebook Instagram hledací ikonka

smazat
zavřít smazat
FITNESS SLOVNÍČEK
A B C Č D E F G H CH I J
K L M N O P R S Š T V Z
SLOVNÍK - VÝZNAM POJMU

Anabolismus

Anabolismus je energeticky náročný proces, během něhož se tvoří z jednodušších látek látky složitější. Dochází k tvorbě a ukládání bílkovin (k růstu svalové hmoty) a zásobních látek (glykogenu a triglyceridů). Zásoba těchto látek převyšuje okamžitou potřebu. Organismus tak vytváří energetické rezervy, buňky rostou a rozmnožují se, tkáně jsou vytvářeny a obnovovány, přičemž se energie na tyto děje spotřebovává.

Anabolické procesy převládají v situacích se sníženou fyzickou aktivitou. Příkladem může být svalová hypertrofie, kdy sval roste (zvětšuje svůj objem), k čemuž je potřeba energie. A jak je možná známo, svaly nerostou v posilovně, ale při odpočinku, čili při snížené fyzické aktivitě.

Opakem anabolismu je katabolismus. Anabolismus společně s katabolismem tvoří metabolismus.


Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Můj přběh


CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci udržitelně zhubnout
Chci efektivně budovat svaly
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE