hledací ikonka

smazat
zavřít smazat
ABECEDNÍ SEZNAM VŠECH POJMŮ V MÉM FITNESS SLOVNÍKU

Anabolické okno

Jako anabolické okno (nebo též metabolické okno, proteinové okno, či inzulínové okno) se ve fitness sportech označuje krátké období po silovém tréninku, kdy se tělo nachází v katabolickém stavu a má tedy zvýšenou potřebu příjmu živin (především bílkovin a sacharidů) pro nastartování anabolických dějů (zejména pomocí inzulínu, který zároveň omezuje účinky "škodlivého" kortizolu).

Tyto živiny (bílkoviny a sacharidy) se údajně ihned po tréninku snadněji a rychleji vstřebají a zužitkují, protože tělo je nasává jako "houba". Tím dojde k zahájení regeneračních (opravných) procesů a k optimalizaci svalových adaptací souvisejících s tréninkem a následně k budování nové svalové hmoty. Tato doba se u obhájců anabolického okna považuje za kritickou, protože pokud v této době nejsou přijímány živiny, jsou svalové adaptace po tréninku v ohrožení.

Délka tohoto optimálního období se různí podle toho, čemu kdo věří. Nejčastěji se uvádí doba od 30 do 120 minut. Skeptici anabolického okna nicméně argumentují tím, že zvýšená potřeba živin po tréninku trvá tak dlouho, jak dlouho trvá růst svalové tkáně a celková regenerace organismu. Čili ne několik minut či hodin, ale klidně několik dní. Tyto studie a tyto studie, podle kterých trvá zvýšená citlivost syntézy svalových bílkovin 24 - 48 hodin, ale podporují spíše skeptiky anabolického okna.

Je pravda, že po tréninku je vhodné zastavit katabolické procesy a zahájit ty anabolické. Nicméně obdobím bezprostředně po tréninku to nekončí. Mělo by se dbát na správnou regeneraci hlavně v období mezi dvěma sousedními tréninky.

Důležitější nežli načasování bílkovin je pro maximalizaci syntézy svalových bílkovin a svalového růstu především konzumace dostatečného množství bílkovin během dne v kombinaci se silovým tréninkem

The effect of protein timing on muscle strength and hypertrophy: a meta-analysis

Role of Ingested Amino Acids and Protein in the Promotion of Resistance Exercise–Induced Muscle Protein Anabolism

Důležitější než potréninkový nápoj je tedy to, jak a kdy se člověk stravuje během celého dne a týdne (což potvrzuje i tato metaanalýza). To znamená správně si rozvrhnout množství kvalitních makroživin a to dlouhodobě dodržovat. Pokud někdo stravu neřeší, nebo ji "fláká", jeden potréninkový drink ihned po tréninku ho zcela jistě nespasí.

S tím vším vám může pomoci silové cvičení...
...a já - Mgr. Karel Šmída,
Pojďte se mnou posilovat a něco ve svém životě změnit.

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér v Praze a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.