smazat
zavřít smazat
FITNESS SLOVNÍČEK
SLOVNÍK - VÝZNAM POJMU
A B C Č D E F G H CH I J
K L M N O P R S Š T V Z

Aminokyselinový pool

Aminokyseliny (potažmo bílkoviny), na rozdíl od sacharidů nebo tuků, nemají v lidském těle svoje úložiště. Čili bílkoviny a aminokyseliny jsou tělem využívány pouze ze stravy (nebo také z rozkladu našich tělesných bílkovin - ze svalové hmoty - která ale primárně neslouží jako úložiště). Sacharidy ze stravy se "skladují" v glykogenu a tuky se ukládají z přebytku stravy ve formě tělesného tuku (podkožního, viscerálního, či intramuskulárního ve svalech). Glykogen a tuk pak slouží jako zdroje energie při různě intenzivních činnostech.

Nicméně existuje něco, čemu se říká aminokyselinový pool, který do jisté míry úložný prostor bílkovinám nahrazuje.

Aminokyseliny vznikají trávením zkonzumovaných bílkovin v tenkém střevě, přes jehož stěnu se dostávají vrátnicovou (portální) žílou přes játra do krve. Tyto vzniklé aminokyseliny pak z krve za pomoci inzulínu přijímají různé tělní buňky (především svalové). Jak už bylo řečeno, část aminokyselin vzniká i z rozkladu našich tělesných bílkovin.

Aminokyselinový pool je jakési "úložiště či odkladiště" aminokyselin, které se vyskytuje v krvi (plazmě) a v buňkách kosterního svalstva. Pomocí aminokyselinového poolu (který vždy obsahuje kompletní spektrum aminokyselin) si organismus udržuje určitou zásobu volných aminokyselin, která je využita například v podmínkách hladu, nebo třeba při fyzické zátěži. Slouží jednak pro syntézu nových bílkovin, ale také částečně pro pokrytí energetické potřeby svalové aktivity, nebo k poskytnutí substrátů játrům pro glukoneogenezi a ketogenezi. Bílkoviny v těle se neustále tvoří a rozkládají, čímž se neustále vyprazdňuje a doplňuje i aminokyselinový pool.

Ačkoli existuje názor, že aminokyselinový pool slouží i jako "doplňovač" nekompletního aminokyselinového spektra u rostlinných bílkovin, ve skutečnosti ale žádný skutečný rezervoár určitých specifických (ani celkových) aminokyselin, který by mohl být využit mezi jídly k vyrovnání nedostatečného příjmu jednotlivých aminokyselin neexistuje. Takové vyrovnávání funguje z aminokyselinového poolu jen omezeně. Takže aby vegetariáni a vegani přijímali vyvážený poměr aminokyselin, musejí stravu vhodně kombinovat (každé jídlo optimálně poskládat z různých potravin) a méně by měli spoléhat na pozdější kompletaci limitních aminokyselin v průběhu dne z aminokyselinového úložiště.

Zdroje

Chtěli byste mne při tvorbě tohoto FITNESS SLOVNÍKU, nebo při psaní mých ČLÁNKŮ podpořit? Jak a proč se můžete dozvědět zde. Děkuji Vám.

O autorovi:

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a stereotypů.