Aminokyselinové spektrum
Živočišné bílkoviny jsou při budování svalové hmoty účinnější nežli bílkoviny rostlinné
The Skeletal Muscle Anabolic Response to Plant- versus Animal-Based Protein Consumption
Dietary protein to support anabolism with resistance exercise in young men
Jako aminokyselinové spektrum se označuje směs (procentuální poměr) různých aminokyselin v bílkovině. Aminokyselin známe 21 druhů, přičemž v každé bílkovině je přítomno vždy všech 21 aminokyselin. Takže v podstatě po všech bílkovinách (i rostlinných) budeme stavět svalovou hmotu. Otázka ale je, jak efektivně. Proto pro efektivní budování svalů je důležité, aby naše strava obsahovala všechny esenciální aminokyseliny v takovém poměru (spektru), které se blíží spektru kosterního (lidského) svalstva.
Důležitá je rovněž takzvaná limitní aminokyselina (počítá se pouze u esenciálních aminokyselin), která určuje využitelnost celé bílkoviny. Pokud některá esenciální aminokyselina není ve stravě zastoupena v dostatečném množství, je syntéza všech bílkovin (MPS) omezena na množství, v jakém je ona deficitní esenciální aminokyselina přítomna. Proto je důležité zajistit, abychom měli ve stravě dostatečný příjem esenciálních aminokyselin, které jsou silně anabolické a zvyšují MPS. Bílkoviny živočišné mají aminokyselinové spektrum pro budování svalové hmoty vhodnější, než bílkoviny rostlinné.
KDO JSEM?
Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér v Praze a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.
STRAVA(23) | CVIČENÍ(26) | REGENERACE(6) | TĚLO(18) |