hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

Aminokyselina

Aminokyselina je základní stavební jednotka bílkovin. Aminokyseliny jsou organické sloučeniny složené z dusíku, uhlíku, vodíku a kyslíku a kombinují se za vzniku bílkovin. A naopak, když člověk sní jídlo, které obsahuje bílkovinu, jeho trávicí systém rozloží bílkovinu na aminokyseliny. Tělo pak aminokyseliny kombinuje různými způsoby k udržení dobrého zdraví a normálních funkcí, jako je například růst svalů, transport živin, regulace imunitních funkcí atd.

Spojením několika aminokyselin (do desíti) vznikají peptidy (dipeptidy, tripeptidy apod.). Spojením více jak deseti aminokyselin vznikají oligopeptidy a polypeptidy. Složité polypeptidy dávají vznik bílkovinám.

Existuje 21 různých aminokyselin, které se ještě dělí na esenciální, semiesenciální a neesenciální. Nedostatek aminokyselin může mít za následek sníženou imunitu, zažívací problémy, depresi, problémy s plodností, nižší duševní bdělost, zpomalený růst u dětí a mnoho dalších zdravotních problémů.

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
BUSHCRAFTSHOP.CZ
= vybavení pro pobyt v přírodě =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
BUSHCRAFTshop.cz nabízí kompletní vybavení pro pobyt v přírodě a to nejen od prověřených zahraničních značek, ale také pod svou vlastní českou značkou JUBÖ Bushcraft. Ideální pro milovníky outdoor, kempingu, turistiky, military, či třeba grilování.