Domů Kontakty Podpora / donate RSS Facebook Instagram hledací ikonka

smazat
zavřít smazat
FITNESS SLOVNÍČEK
ZKUSTE NutritionPro
A B C Č D E F G H CH I J
K L M N O P R S Š T V Z
SLOVNÍK - VÝZNAM POJMU

Aerobní glykolýza

Aerobní glykolýza je chemický proces, během kterého se ATP obnovuje z glykogenu (glukózy) aerobním způsobem (tedy za účasti kyslíku). ATP lze považovat za univerzální jednotku biologické energie, čili i energie pro svalovou kontrakci.

Aerobní glykolýza probíhá ve dvou krocích. V prvním kroku se glukóza přemění na pyruvát. Ve druhém kroku (je-li k dispozici kyslík) je pyruvát dopraven do mitochondrií (buněčných organel), kde se účastní Krebsova cyklu - složitého a pomalejšího procesu tvorby ATP. Pyruvát je tak přeměněn na oxid uhličitý, vodu a energii (ATP). Oxid uhličitý je následně z těla vyloučen dýcháním.

Avšak když je ve druhém kroku kyslíku nedostatek, proběhne v tomto případě glykolýza anaerobní, kdy se pyruvát mění na laktát. To výrazně omezí celkové množství ATP ve srovnání s aerobní glykolýzou.


Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a stereotypů.


CHCI ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci udržitelně zhubnout
Chci efektivně budovat svaly
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE