hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

Aerobní glykolýza

Aerobní glykolýza je chemický proces, během kterého se ATP obnovuje z glykogenu (glukózy) aerobním způsobem (tedy za účasti kyslíku). ATP lze považovat za univerzální jednotku biologické energie, čili i energie pro svalovou kontrakci.

Aerobní glykolýza probíhá ve dvou krocích. V prvním kroku se glukóza přemění na pyruvát. Ve druhém kroku (je-li k dispozici kyslík) je pyruvát dopraven do mitochondrií (buněčných organel), kde se účastní Krebsova cyklu - složitého a pomalejšího procesu tvorby ATP. Pyruvát je tak přeměněn na oxid uhličitý, vodu a energii (ATP). Oxid uhličitý je následně z těla vyloučen dýcháním.

Avšak když je ve druhém kroku kyslíku nedostatek, proběhne v tomto případě glykolýza anaerobní, kdy se pyruvát mění na laktát. To výrazně omezí celkové množství ATP ve srovnání s aerobní glykolýzou.

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
MASTER SPORT
= sportovní vybavení a potřeby =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
Společnost MASTER SPORT je česká firma prodávající sportovní vybavení a potřeby a to krom jiných značek i pod svou vlastní značkou MASTER® (fitness a sportovní potřeby) a MASTERJUMP® (airtracky, trampolíny).