smazat
zavřít smazat
FITNESS SLOVNÍČEK
SLOVNÍK - VÝZNAM POJMU
A B C Č D E F G H CH I J
K L M N O P R S Š T V Z

Adaptivní termogeneze

Adaptivní termogeneze se dá definovat jako změny v energetických výdajích těla (v produkci energie), v uvolňování tepla a v metabolických adaptacích v závislosti na množství stravy (hladovění, redukční diety, přejídání), složení stravy (termický efekt potravin), okolní teplotě, stresu, produkci hormonů, užívání léků, nebo třeba nemocech (např. zánětech). Zahrnuje vzájemný vztah mezi řadou neurotransmiterů a hormonů, včetně hormonů, které ovládají naši chuť k jídlu (leptin, inzulín, hormony štítné žlázy), nebo které souvisí se stresem (kortizol).

Cílem lidského těla je udržovat stabilní prostředí, ke kterému ale potřebuje dostatek energie k plnění mnoha důležitých, avšak energeticky náročných úkolů. Pro udržení homeostázy náš organismus reaguje na změny energetické bilance tím, že změní rychlost našeho metabolismu.

Většinou se s adaptivní termogenezí setkáváme při příjmu potravy a úplně nejčastěji při kalorickém omezení během snahy o redukci tělesného tuku. Adaptivní termogeneze tedy také znamená to, do jaké míry se lidé dokáží přizpůsobit změnám v příjmu potravy. Přesněji řečeno co náš organismus udělá proto, aby se při zpomaleném metabolismu během energetického (kalorického) deficitu šetřila energie a naopak co udělá při zrychleném metabolismu během energetického (kalorického) nadbytku, aby se "spálily" nadbytečné kalorie. Jinak řečeno adaptivní termogeneze představuje metabolickou adaptaci, aby se zabránilo například hladovění. Lidské tělo funguje pomaleji, aby šetřilo snížený počet kalorií, čímž účinně zvyšuje hodnotu každé přijaté kalorie.

Adaptivní termogeneze při úbytku hmotnosti ovlivňuje změny bazálního metabolismu, které jsou nezávislé na tělesné hmotnosti a složení těla. To znamená, že jsou nezávislé na změnách úbytku tuku, nebo hmotnosti jeho metabolicky aktivní složky (svalů). Pokusím se to vysvětlit jinak. Před zhubnutím si spočítáme svůj bazální metabolismus (podle jakékoli kalkulačky na internetu) a vyjde nám nějaké teoretické číslo třeba 8000 kJ. Když zhubneme, klesne nám teoretický výdej energie (díky úbytku hmotnosti z tuků a případně svalů) podle stejné kalkulačky třeba na 7000 kJ. Množství této klesnuté energie bude tedy teoreticky na základě našeho složení těla a jeho hmotnosti a na základě fyzikálních výpočtů 1000 kJ. Jenže adaptivní termogeneze ovlivní tento výpočet tím, že výsledné číslo bude vyšší (cca o 10-15%), takže třeba 1150 kJ. Čili náš skutečný bazální metabolismus nebude 7000 kJ, ale 6850 kJ. Vydá se méně energie (spálíme méně kalorií), než podle fyzikálních zákonů, vzorců a výpočtů, protože organismus se bude úbytkům tkání bránit. Snížené energetické výdaje jsou tedy z velké části vysvětleny ztrátou tukových zásob a svalové hmoty.

Adaptivní termogeneze při kalorickém omezení tedy představuje pokles energetického výdeje (v reakci na pokles příjmu energie) nad rámec toho, co lze teoreticky předpovědět ze změn tukové a beztukové aktivní hmoty (svalů). Po úbytku hmotnosti tak dochází k většímu než očekávanému snížení energetického výdeje.

Při hubnutí pouhým omezením stravy (bez cvičení za účelem budování či ochrany svalové hmoty) může ubývat společně s tukem i svalová hmota

Preserving Healthy Muscle during Weight Loss

Lower Extremity Muscle Size and Strength and Aerobic Capacity Decrease With Caloric Restriction but Not With Exercise-Induced Weight Loss

Contribution of Individual Organ Mass Loss to Weight Loss-Associated Decline in Resting Energy Expenditure

Body Composition Changes in Weight Loss: Strategies and Supplementation for Maintaining Lean Body Mass, a Brief Review

A Systematic Review of the Separate and Combined Effects of Energy Restriction and Exercise on Fat-Free Mass in Middle-Aged and Older Adults: Implications for Sarcopenic Obesity

Changes in fat-free mass during significant weight loss: A systematic review

Weight Loss Composition is One-Fourth Fat-Free Mass: A Critical Review and Critique of This Widely Cited Rule

Effects of Resistance vs. Aerobic Training Combined With an 800 Calorie Liquid Diet on Lean Body Mass and Resting Metabolic Rate

Energy Balance and Obesity

Changes in fat-free mass during significant weight loss: a systematic review

The effect of rate of weight loss on long‐term weight regain in adults with overweight and obesity

Protein Recommendations for Weight Loss in Elite Athletes: A Focus on Body Composition and Performance

The Role of Diet and Exercise for the Maintenance of Fat-Free Mass and Resting Metabolic Rate During Weight Loss

Influence of exercise training on physiological and performance changes with weight loss in men

Ještě zkusím jiné vysvětlení. Když hubneme (a silově necvičíme a nemáme dostatek bílkovin), pravděpodobně ztratíme kromě tuku i také určitou část svalové hmoty. Úbytek svalů i tuku povede k mírnému zpomalení metabolismu (bazálního metabolismu), protože klesne naše potřeba energie. Svaly jsou totiž metabolicky aktivní tkáň a představují tak klíčový parametr velikosti našeho bazálního metabolismu. Takže s úbytkem svalů mírně ubyde i potřeba energie na tyto svaly a zároveň mizející zásoby tuku si organismus začne šetřit na "horší časy". Snížení svalové hmoty ale může bránit dalšímu hubnutí, protože celkově naše tělo vydává méně energie. Pokusy o pokračování v hubnutí vyvolávají adaptivní reakce organismu zahrnující navzájem spolupracující účinky metabolických, nervových, hormonálních (vliv leptinu, ghrelinu, inzulínu, testosteronu) a behaviorálních změn, které "vzdorují" během stavu hubnutí (tělo se začne méně hýbat a šetřit tak s energií). Z evolučního hlediska je tato metabolická adaptace biologickým mechanismem přežití, který šetří energii při hladovění, či nebezpečně nízkých zásobách energie. Při hubnutí je tedy žádoucí, aby v rámci nesnižování bazálního metabolismu svalová tkáň zůstala (či dokonce rostla) a mizela pouze tkáň tuková.

Při úbytku tělesné hmotnosti je adaptivní termogeneze spojena s poklesem sekrece inzulínu

Metabolic Adaptation to Caloric Restriction and Subsequent Refeeding: The Minnesota Starvation Experiment Revisited

Zdroje

Chtěli byste mne při tvorbě tohoto FITNESS SLOVNÍKU, nebo při psaní mých ČLÁNKŮ podpořit? Jak a proč se můžete dozvědět zde. Děkuji Vám.

O autorovi:

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér kondičního posilování a fitness pomáhám lidem změnit se jednak tělesně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a stereotypů.