BCAA
Existuje 21 různých aminokyselin, které se v lidském těle různě kombinují za vzniku bílkovin. Osm z těchto 21 aminokyselin je považováno za esenciální, což znamená, že si je tělo nedokáže vytvořit samo a musí je získat stravou.
Z těchto osmi esenciálních aminokyselin pak existují 3 esenciální aminokyseliny s odlišnou chemickou molekulární strukturou, která se postranně větví a tvoří tak uhlíkatý rozvětvený řetězec neboli BCAA (z anglického Branched-Chain Amino Acids). Česky se jim pak zjednodušeně říká "větvené aminokyseliny". Mezi tyto větvené aminokyseliny patří leucin, isoleucin a valin a všechny jsou si blízce příbuzné svým metabolickým osudem v organismu.
Na rozdíl od většiny ostatních aminokyselin se BCAA odbourávají převážně ve svalech, nikoli v játrech (kde se metabolizují nedostatečně). Tím, že se BCAA oxidují převážně v kosterních svalech, tak celkově poskytují energetické palivo k fyzickému výkonu (ale třeba i pro mozek, srdce, játra či ledviny) a jsou tak důležitým zdrojem energie ve svalech během tréninku a v zátěžových stresových situacích.
Stejně jako všechny aminokyseliny jsou i BCAA stavebními kameny, které organismus používá k tvorbě bílkovin. BCAA tvoří v těle velkou část celkové zásoby aminokyselin. Dohromady představují asi 35 - 40 % všech esenciálních aminokyselin přítomných v těle a 14 - 18 % aminokyselin obsažených ve svalech (svalových bílkovinách).
Kromě syntézy bílkovin a syntézy svalových bílkovin (která vede k růstu svalů - hypertrofii) mohou BCAA také šetřit glykogen a svalovou hmotu, snižovat centrální únavu po tréninku (tím, že snižují produkci serotoninu v mozku), či po tréninku snižovat míru svalového poškození a svalové bolestivosti a celkově tak zlepšovat regeneraci.
Předpokládá se, že ze všech BCAA má leucin největší vliv na schopnost syntézy svalových bílkovin a je tedy nejvíce anabolický. Anabolické účinky leucinu se přičítají jeho schopnosti aktivovat signální dráhy mTOR, které hrají hlavní roli v regulaci syntézy svalových bílkovin a jejich rozpadu.
BCAA se přirozeně nacházejí v potravinách, které jsou bohaté na živočišné bílkoviny, jako jsou vejce, maso a mléčné výrobky. Ale také v sójových produktech a v luštěninách. Jsou rovněž oblíbeným doplňkem stravy, který se prodává většinou ve formě prášku, nápoje, nebo kapslí.
Zdali má suplementace BCCA při posilování nějaký význam, řeší článek v odkazu níže.
BCAA
Branched chain amino acids and their importance in nutrition
Observations of Branched-Chain Amino Acid Administration in Humans
Branched Chain Amino Acids: Beyond Nutrition Metabolism
Branched-Chain Amino Acids Activate Key Enzymes in Protein Synthesis after Physical Exercise
Metabolism and Physiological Function of Branched-Chain Amino Acids: Discussion of Session 1
Branched-Chain Amino Acid Requirements in Healthy Adult Human Subjects
Nutritional interventions to augment resistance training-induced skeletal muscle hypertrophy
Branched-chain amino acids and muscle protein synthesis in humans: myth or reality?
KDO JSEM?
Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér v Praze a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.
STRAVA(23) | CVIČENÍ(26) | REGENERACE(6) | TĚLO(18) |