hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

ČLÁNKY - REGENERACE

Články umístěné pod jednotlivými kategoriemi a štítky se týkají převážně posilování, výživy a zdravého životního stylu a jsou orientované na obyčejné naturální kondiční cvičence.

Většina závažných tvrzení, která se v těchto článcích vyskytují, jsou řádně ozdrojována. Čili tyto mé články jsou krom jiného postaveny i na evidence-based science, což znamená, že si nic nevymýšlím a že vycházím z nějakých seriózních zdrojů. Jinak řečeno, snažím se i o to, aby informace v mých článcích měly (kromě mých osobních názorů) i nějaké vědecké opodstatnění.

POČET ČLÁNKŮ CELKEM: 73
TIP Pokud se Vám budou zdát některé mé články trochu delší 😊 a nemáte dostatek času, doporučuji si přečíst zatím jen závěr každého článku (poslední kapitolu) většinou pod názvem "ZÁVĚREM", "SHRNUTÍ", "DOPORUČENÍ", "ZAMYŠLENÍ SE" apod.

Následující článek se bude zabývat jevem, který je nezbytnou součástí našeho chování a bytí, ale který je zároveň často podceňovaný a záměrně omezovaný. Konkrétně půjde o spánek a o jeho významu pro naše zdraví, pro naše sportovní výkony a pro naši následnou regeneraci. A jelikož téma spánku je velice rozsáhlé a psaní o něm by vydalo spíše na několik článků, nebudu se zde detailně zabývat tím, co vlastně spánek je, jak probíhá, jaké má fáze, cykly apod.  PŘEČÍST  
Je to o celkové životosprávě (když nebudeme brát v potaz naši genetiku). Kdo bude žít zdravě, dožije se pravděpodobně déle (ať spí jak spí) než ten, kdo má nevhodný životní styl (a spí jak spí).
Kortizol (katabolický hormon) i testosteron a růstový hormon (anabolické hormony) jsou po spánkové deprivaci ovlivněny, což může narušit anabolickou a katabolickou rovnováhu a tedy konkrétně i svalový růst. Spánek společně s cvičením se řadí mezi nejsilnější nefarmakologické (naturální) podněty a spánek se zároveň stává i nejanaboličtějším obdobím dne.
Z výživového hlediska bude pro maximalizaci svalového růstu a síly vždy nejdůležitější dostatečný příjem kvalitních bílkovin během celého dne. Příjem bílkovin před spaním (například v podobě kaseinu) nám při budování svalové hmoty zřejmě pomáhá, ale spíše tím, že navýšíme celkový denní příjem bílkovin.
Dostatek kvalitního spánku je součástí životního stylu, který prospěje jakémukoli tréninku. Spánek nám pomůže zachovat kognitivní funkce, energii a motivaci a umožní, aby regenerační procesy probíhaly naplno.
×
31.12.2021 | kategorie: REGENERACE | štítky: hubnutí energie únava zdraví

Únava je specifický stav, který je během námahy nebo po námaze charakterizovaný pocity vyčerpání či slabosti a podporovaný a ovlivňovaný řadou fyziologických a psychologických procesů. Cvičení a cvičením narušená tělesná rovnováha jsou obzvláště silným stimulem k vyvolání únavy, která se bude lišit v závislosti na intenzitě a způsobu cvičení.  PŘEČÍST  
K minimalizaci únavy a tedy k dobré regeneraci je zapotřebí vhodný tréninkový program zaměřený na dostatečnou frekvenci tréninků, na optimální délku tréninků (tréninkový objem), na přiměřenou intenzitu tréninků a na ideální délku pauz mezi sériemi.
Pro růst svalů je efektivnější se držet spíše intenzivnějších tréninků. A protože se centrální únava časem hromadí, je také dobré se zamyslet i nad pořadím cviků a délkou pauz mezi sériemi. Náročnější cviky je vhodnější zařadit na začátek tréninku, kdy ještě nejsme tolik unavení a delší odpočinek mezi sériemi zase pomůže s rozptýlením únavy.
Při fullbody tréninku může neustále a nepřerušovaně probíhat jednak superkompenzace, kdy zvyšujeme svůj výkon, ale také syntéza svalových bílkovin, kdy budujeme novou svalovou hmotu v procesu zvaném hypertrofie.
×
28.2.2021 | kategorie: REGENERACE | štítky: trénink svaly posilování únava senioři

Důkladné porozumění toho, co se děje během silového cvičení a po něm, je nezbytné pro každého, kdo chce vědět co dělá a proč to dělá. Takže pochopením, jak při posilování funguje naše tělo, docílíme větší efektivity na všech frontách, což povede k minimalizaci chyb a tím pádem i k rychlejším a lepším výsledkům. Rovněž nám to umožní se zorientovat v informačním chaosu a lépe rozpoznat, co může fungovat a co je spíše mýtus.  PŘEČÍST  
V případě, že zásoby glykogenu docházejí a do toho se často a dlouze cvičí, může organismus tento stav vyhodnotit jako stav nouze, kdy začne svalovou hmotu používat jako palivo. Ve světě fitness (a vlastně i mimo něj) se toto běžně stává při drastickém omezení jídla a nepřiměřeném množství tréninků a kardio aktivit.
Pokud zajistíme to, že budeme trénovat ve správné intenzitě, objemu a tempu, můžeme zapojit vhodné energetické systémy a vytvářet tak dostatečný metabolický stres, který nám může pomoci při budování svalové hmoty.
Pro účinnou hypertrofii se nabízí zvolit kombinovaný přístup, kdy těžkými komplexními cviky s nižšími počty opakování sval pořádně zatížíme a zároveň stimulujeme přirozené anabolické hormony, a poté doplňkovými cviky s vyššími počty opakování svaly "napumpujeme" a způsobíme jim metabolický stres.
Abychom si byli jistí, že děláme pro růst svalů maximum, musí být syntéza svalových bílkovin větší, než její rozklad. To vyžaduje přiměřenou konzumaci kvalitních bílkovin a sacharidů, která nám pomůže usnadnit proces obnovy "poškozených" buněk ve svalové tkáni.
Pravidelným tréninkem, častým opakováním cviků a pilováním jejich techniky spustíme adaptační změny v nervovém systému a zároveň zlepšujeme svou neuromuskulární paměť. Důležité je tedy u cvičení vydržet a přes možné počáteční neúspěchy to nevzdávat.
Jelikož součástí CNS je mozek, kde se vyskytují i oblasti s náladou, emocemi a jinými psychologickými jevy, být duševně "v pohodě" nám může pomoci při podání maximálních výkonů, které jsou důležité pro dosažení našich cílů.
×
20.6.2020 | kategorie: REGENERACE | štítky: energie posilování svaly únava

Není pochyb o tom, že pití za účelem relaxace a radosti ze společnosti přátel a rodiny je kulturní a společenský rituál, který přechází řekl bych až ve fenomén. Neznám nikoho ve svém okolí, kdo by jak se říká "nechlastal". Někdo pije více či častěji, někdo méně či jen zřídka. Většinou to sice děláme rádi, někdy se ale napijeme tak nějak z nutnosti, z tlaku sociálních situací, kdy je téměř povinnost mít drink. Vyžaduje to společenská konvence, kde se očekává, že se prostě pít bude.   PŘEČÍST  
Po silovém tréninku, během kterého se zvedala zátěž, je důležité dodat tělu ztracenou energii a materiál na opravu a zesílení svalových vláken. Organismus je v procesu regenerace a vyžaduje tak určitou péči. A když se bude regenerace narušovat (díky častému opíjení se), nemusí se svalová hmota budovat kontinuálně.
Pro muže je směs nízké hladiny testosteronu a vyšší hladiny estrogenu přesně taková směs, které se chceme vyhnout, když se snažíme o to udělat skvělou formu.
Alkohol nás sám o sobě většinou tlustými neudělá. Tlustými nás udělají spíše okolnosti s alkoholem spjaté (kalorické nápoje, nevhodné jídlo, potlačená sebekontrola, větší hlad), kdy se lehce dostaneme do kalorického nadbytku.
Svaly rostou nejlépe, když jsou v hydratovaném stavu. Syntéza bílkovin bude fungovat nejlépe, pokud je v buňkách svalu dostatek vody.
×
2.2.2020 | kategorie: REGENERACE | štítky: energie posilování svaly

Již nesčetněkrát jsem někde četl, nebo slyšel tvrzení, že silový trénink by měl trvat do hodiny. Jinak díky kortizolu, vyčerpanému glykogenu a přetížené centrální nervové soustavě nebudeme mít progres, či dokonce o svaly budeme přicházet. Mám pocit, že toto tvrzení prostě přechází z člověka na člověka, aniž by si o tom kdokoli něco zjistil, nebo ještě lépe vyzkoušel na sobě. Prostě Ctrl+C a Ctrl+V 😊. Jak to tedy s tou délkou tréninku je?  PŘEČÍST  
V poslední době se ukazuje, že zvýšená hladina kortizolu po silovém tréninku má naopak při budování svalové hmoty kladný efekt.
I kdybych byl ve fitku dvě hodiny, intenzivně budu cvičit přibližně 40 minut. Což je stále v limitu i s rezervou. Důležitější než délka tréninku je následná regenerace po něm.
Když se cítím plný energie a nechce se mi končit, nevidím důvod, proč si nedat ještě jeden cvik či pár sérií navíc.
×
3.12.2019 | kategorie: REGENERACE | štítky: trénink začátečníci únava

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér v Praze a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.