hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

ČLÁNKY

Články umístěné pod jednotlivými kategoriemi a štítky se týkají převážně posilování, výživy a zdravého životního stylu a jsou orientované na obyčejné naturální kondiční cvičence.

Většina závažných tvrzení, která se v těchto článcích vyskytují, jsou řádně ozdrojována. Čili tyto mé články jsou krom jiného postaveny i na evidence-based science, což znamená, že si nic nevymýšlím. Jinak řečeno, snažím se i o to, aby informace v mých článcích měly (kromě mých osobních názorů) i nějaké vědecké opodstatnění.

POČET ČLÁNKŮ CELKEM: 70
TIP Pokud se Vám budou zdát některé mé články trochu delší 😃 a nemáte dostatek času, doporučuji si přečíst zatím jen závěr každého článku (poslední kapitolu) většinou pod názvem "ZÁVĚREM", "SHRNUTÍ", "DOPORUČENÍ", "ZAMYŠLENÍ SE" apod.

Nebo si můžete rovnou stáhnout a přečíst můj e-book, který ve 40 bodech obsahuje stručný výtažek toho nejdůležitějšího z mých článků s tematikou kondičního posilování.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Co je skutečně důležité pro kohokoli, kdo chce efektivně budovat svalovou hmotu?  PŘEČÍST
×
4.9.2019 | kategorie: TĚLO | štítky: svaly začátečníci posilování

Přemýšlíte, že začnete posilovat? Nebo už jste začali? Cvičíte již nějakou dobu a nemáte výsledky? Níže najdete v bodech rady a tipy, které Vám mohou pomoci dělat věci již od začátku správně, nebo si uvědomit chyby.  PŘEČÍST
×
27.8.2019 | kategorie: CVIČENÍ | štítky: posilování začátečníci

Mít krásné, pevné a ploché břicho (a třeba i s pekáčem buchet 😊) je záležitostí stravy, cvičení, změny životního stylu a trpělivosti. Přičemž bych chtěl hned na začátku prozradit, že nelze hubnout jen na určitém místě. Nehubne se lokálně! Tak to bohužel (ale pro správný rozvoj a fungování těla bohudík) nefunguje.  PŘEČÍST
×
16.8.2019 | kategorie: TĚLO | štítky: hubnutí ženy

Slyším to celkem často. Řeči, argumenty a výmluvy proč něco nedělat 😊. Když chce někdo něco změnit, musí chtě nechtě změnit i své dosavadní zvyklosti a myšlení a trochu se "kousnout". Protože jen změna může vést ke změně. Je to logické, ale někteří lidé to nechtějí akceptovat. Jen o změně dokola mluví a zřejmě chtějí slyšet nějaký zázračný způsob, jakým lze dosáhnout úspěchu beze změny své aktuální životosprávy.  PŘEČÍST  
Když chce někdo něco změnit, musí chtě nechtě změnit i své dosavadní zvyklosti a myšlení a trochu se "kousnout".
Respekt, uznání a podporu budete mít většinou od těch, co se nesmějí. Takových lidí se držte.
×
3.8.2019 | kategorie: TĚLO | štítky: motivace

Párkrát jsem při brouzdání internetem narazil na stránky o běhání. Při definování rozdílu mezi aerobním a anaerobním cvičením tam pokaždé autoři psali, že anaerobní cvičení není vhodné ke spalování tuku. Že pokud chce někdo zhubnout, měl by dělat aerobní zátěž v určitém tepovém pásmu, ve kterém se spálí nejvíce tuku. To mě vždycky trošku nadzvedne ze židle. 😊  PŘEČÍST  
To, že při aerobní činnosti se spálí více tuku než při činnosti anaerobní, je naprostá pravda. Nicméně v kontextu hubnutí je to jenom část pravdy a toto tvrzení je tedy značně zavádějící.
Hlavní kouzlo anaerobního cvičení je následný efekt po cvičení. Tělo ještě několik dní vydává energii na regenerační procesy, kdy se organismus zotavuje po tréninku a tím je i značně zrychlen náš metabolismus.
×
29.7.2019 | kategorie: TĚLO | štítky: hubnutí motivace porovnání

I když se většinou na své cviky soustředím a hledím si svého, občas se ve fitku kolem sebe rozhlédnu a chtě nechtě si všimnu, jak ostatní cvičí. Níže přikládám seznam nejčastějších chyb či neduhů, které jsem postřehl.  PŘEČÍST  
Pokud někdo cvičí za účelem nějakých pokroků (nabrání svalů, zvýšení síly), pak je progresivní přetížení klíčový a nezbytný krok k úspěchu.
Trvá roky, než se člověk dostane do stavu, kdy běžný trénink již nestačí a je potřeba "přepnout na vyšší obrátky". Proč tedy intenzifikačními metodami plýtvat trumfy hned na začátku hry?
Je prostě žádoucí se na provádění cviku soustředit a na sval myslet. Možná je to jenom placebo efekt, nicméně to opravdu funguje a je to při budování svalové hmoty velice důležité.
Jestliže jdete posilovat, a je jedno za jakým účelem, měli byste mít dostatek energie na výkon. Proč si ji tedy vybíjet aerobní činností před tréninkem?
×
17.7.2019 | kategorie: CVIČENÍ | štítky: posilování začátečníci trénink
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.