hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

ČLÁNKY

Články umístěné pod jednotlivými kategoriemi a štítky se týkají převážně posilování, výživy a zdravého životního stylu a jsou orientované na obyčejné naturální kondiční cvičence.

Většina závažných tvrzení, která se v těchto článcích vyskytují, jsou řádně ozdrojována. Čili tyto mé články jsou krom jiného postaveny i na evidence-based science, což znamená, že si nic nevymýšlím. Jinak řečeno, snažím se i o to, aby informace v mých článcích měly (kromě mých osobních názorů) i nějaké vědecké opodstatnění.

POČET ČLÁNKŮ CELKEM: 70
TIP Pokud se Vám budou zdát některé mé články trochu delší 😃 a nemáte dostatek času, doporučuji si přečíst zatím jen závěr každého článku (poslední kapitolu) většinou pod názvem "ZÁVĚREM", "SHRNUTÍ", "DOPORUČENÍ", "ZAMYŠLENÍ SE" apod.

Nebo si můžete rovnou stáhnout a přečíst můj e-book, který ve 40 bodech obsahuje stručný výtažek toho nejdůležitějšího z mých článků s tematikou kondičního posilování.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Již nesčetněkrát jsem někde četl, nebo slyšel tvrzení, že silový trénink by měl trvat do hodiny. Jinak díky kortizolu, vyčerpanému glykogenu a přetížené centrální nervové soustavě nebudeme mít progres, či dokonce o svaly budeme přicházet. Mám pocit, že toto tvrzení prostě přechází z člověka na člověka, aniž by si o tom kdokoli něco zjistil, nebo ještě lépe vyzkoušel na sobě. Prostě Ctrl+C a Ctrl+V 😊. Jak to tedy s tou délkou tréninku je?  PŘEČÍST  
V poslední době se ukazuje, že zvýšená hladina kortizolu po silovém tréninku má naopak při budování svalové hmoty kladný efekt.
I kdybych byl ve fitku dvě hodiny, intenzivně budu cvičit přibližně 40 minut. Což je stále v limitu i s rezervou. Důležitější než délka tréninku je následná regenerace po něm.
Když se cítím plný energie a nechce se mi končit, nevidím důvod, proč si nedat ještě jeden cvik či pár sérií navíc.
×
3.12.2019 | kategorie: REGENERACE | štítky: trénink začátečníci únava

Když si sportovec kvalitně zacvičí, nastává (po stravě a samotném cvičení) další klíčová fáze pro očekávané sportovní výsledky – regenerace. Regenerace je mezi rekreačními sportovci dost podceňovaná záležitost. Obzvlášť u mladých lidí – večírky, párty, mejdany apod. Tělo se ale po fyzické zátěži potřebuje „dobít“, doplnit živiny, opravit cvičením „poškozené“ svaly, načerpat nové síly a zotavit zátěží vyčerpaný centrální nervový systém. Nedostatečný odpočinek tak může naše úsilí mařit.  PŘEČÍST  
Když ve fitku "poničíme" naše svaly, je bezpodmínečně nutné jim následně dopřát kvalitní živiny, dostatek energie a dostatek odpočinku.
Velkou roli v odpočinku hraje i stres a psychická pohoda (nepohoda). Jesliže se budeme neustále stresovat a nervovat, bude to mít vliv jednak na náš výkon v posilovně, ale také na následné regenerační pochody v organismu.
Alkohol prokazatelně brání regeneraci organismu po fyzické zátěži. Tělo v tomto případě bere alkohol jako jed a orgány mající na starost odbourávání alkoholu se věnují jemu, místo toho aby pracovaly na zastavení katabolismu po cvičení.
×
30.11.2019 | kategorie: REGENERACE | štítky: posilování energie únava suplementace

Bílkoviny. Nesmrtelné fitness téma. Každý, kdo to s cvičením myslel či myslí vážně je řešil, nebo řeší. A každý na to má trochu jiný názor. Jak to vidím já a věda?  PŘEČÍST  
Není nemožné udělat na veganské stravě skvělou formu. Ale již to vyžaduje určité znalosti a úsilí, což většina lidí odmítající živočišné produkty nemá.
Limit denního množství bílkovin samozřejmě existuje. Ale každý jsme jiný a co je pro někoho již příliš, může být pro někoho jiného tak akorát.
Je opravdu nerozumné počítat jen bílkoviny živočišné, protože bílkoviny jsou i v přílohách. Tudíž celkové množství bílkovin může z příloh narůst o dalších 30 - 40%! Na druhou stranu je ale vhodné, aby byl podíl živočišných bílkovin alespoň 50% a více.
×
10.11.2019 | kategorie: STRAVA | štítky: suplementace zdraví svaly bílkoviny

Když chce někdo něco dokázat, dojít do cíle, musí zvolit některou z cest. Některé cesty k úspěchu jsou kratší, jiné delší. Některé k cíli vůbec nevedou. V rámci efektivity je proto důležité jít tím správným směrem hned od začátku a ujasnit si záležitosti (mezicíle), které jsou v daném úseku zvolené cesty skutečně důležité a potřebné.  PŘEČÍST
×
29.9.2019 | kategorie: CVIČENÍ | štítky: začátečníci posilování

Jak je to vlastně s tím pečivem? Nejednou jsem slyšel, že někdo začal hubnout a záměrně jedl jen tmavé, celozrnné, vícezrnné, cereální a jiné takzvané zdravé pečivo. Co to ale je zdravé pečivo? Existuje něco takového? A proč by zrovna toto pečivo mělo pomáhat lidem při hubnutí? Pojďme se na to podívat.  PŘEČÍST  
Celozrnné i žitné pečivo je zhruba stejně kalorické, jako to obyčejné běžné. Některé nutričně hodnotné pečivo může být dokonce kaloričtější.
×
30.9.2019 | kategorie: STRAVA | štítky: hubnutí zdraví potraviny

Jaké jsou vlastnosti, rozdíly a možné výhody a nevýhody těchto dvou opačných tréninkových přístupů, které často rozdělují fitness komunitu na dva protichůdné tábory? Jeden tábor tvrdí, že fullbody je jen pro začátečníky a nelze na tom vybudovat nějakou výraznější muskulaturu. Druhý zase tvrdí, že split je jen plýtvání časem a pokud takto cvičícím lidem vyrostou nějaké svaly, tak budou jen na efekt bez nějaké sportovní funkčnosti.  PŘEČÍST
×
22.9.2019 | kategorie: CVIČENÍ | štítky: trénink porovnání vs.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.