smazat
zavřít smazat
ČLÁNKY
články

Články umístěné pod jednotlivými kategoriemi a štítky se týkají převážně posilování, výživy a fitness životního stylu a vycházejí především z mých zkušeností, poznatků a studiem nabytých znalostí, které ovšem nemusí stoprocentně fungovat na každého. Každý jsme totiž jiný a postupy šité na míru neexistují.

Texty jsou orientované na obyčejné naturální kondiční cvičence.


1 2 3 4 5 6 7 8 9


Za dobu, co se zajímám o posilování a fitness jsem narazil na nejeden rozpor a nejedno protichůdné tvrzení. Je to celkem logické, protože doba se mění, věda má neustálé pokroky, dělají se stále nové studie a metaanalýzy atd. Potom každý chce být v něčem originální a s něčím novým zaujmout, do toho různé mýty a informace vytržené z kontextu a informační "guláš" je na světě 😊. Pojďme se tedy na nějaká tvrzení podívat.  PŘEČÍST
×
8.1.2020 | kategorie: CVIČENÍ | štítky: porovnání


Máme tu další porovnání. Po srovnání fullbody tréninku a splitu tentokrát půjde o dvě skupiny cviků, které se od sebe liší hlavně množstvím zapojených svalů. Proto vlastně dostaly tyto cviky i svůj název. Jedná se o cviky komplexní (nebo také vícekloubové), kdy se při jejich provádění zapojí více velkých (důležitých) svalů najednou a cviky izolované (většinou jednokloubové), kdy se (pokud vše děláme správně) zapojí především ten sval, o který nám hlavně jde.  PŘEČÍST
×
16.12.2019 | kategorie: CVIČENÍ | štítky: trénink porovnání cviky


Již nesčetněkrát jsem někde četl, nebo slyšel tvrzení, že silový trénink by měl trvat do hodiny. Jinak díky kortizolu, vyčerpanému glykogenu a přetížené centrální nervové soustavě nebudeme mít progres, či dokonce o svaly budeme přicházet. Mám pocit, že toto tvrzení prostě přechází z člověka na člověka, aniž by si o tom kdokoli něco zjistil, nebo ještě lépe vyzkoušel na sobě. Prostě Ctrl+C a Ctrl+V 😊. Jak to tedy s tou délkou tréninku je?  PŘEČÍST  
V poslední době se ukazuje, že zvýšená hladina kortizolu po silovém tréninku má naopak při budování svalové hmoty kladný efekt.
I kdybych byl ve fitku dvě hodiny, intenzivně budu cvičit přibližně 40 minut. Což je stále v limitu i s rezervou. Důležitější než délka tréninku je následná regenerace po něm.
Když se cítím plný energie a nechce se mi končit, nevidím důvod, proč si nedat ještě jeden cvik či pár sérií navíc.
×
3.12.2019 | kategorie: REGENERACE | štítky: trénink začátečníci únava


Když si sportovec kvalitně zacvičí, nastává (po stravě a samotném cvičení) další klíčová fáze pro očekávané sportovní výsledky – regenerace. Regenerace je mezi rekreačními sportovci dost podceňovaná záležitost. Obzvlášť u mladých lidí – večírky, párty, mejdany apod. Tělo se ale po fyzické zátěži potřebuje „dobít“, doplnit živiny, opravit cvičením „poškozené“ svaly, načerpat nové síly a zotavit zátěží vyčerpaný centrální nervový systém. Nedostatečný odpočinek tak může naše úsilí mařit.  PŘEČÍST  
Když ve fitku "poničíme" naše svaly, je bezpodmínečně nutné jim následně dopřát kvalitní živiny, dostatek energie a dostatek odpočinku.
Velkou roli v odpočinku hraje i stres a psychická pohoda (nepohoda). Jesliže se budeme neustále stresovat a nervovat, bude to mít vliv jednak na náš výkon v posilovně, ale také na následné regenerační pochody v organismu.
Alkohol prokazatelně brání regeneraci organismu po fyzické zátěži. Tělo v tomto případě bere alkohol jako jed a orgány mající na starost odbourávání alkoholu se věnují jemu, místo toho aby pracovaly na zastavení katabolismu po cvičení.
×
30.11.2019 | kategorie: REGENERACE | štítky: posilování energie únava suplementace


Bílkoviny. Nesmrtelné fitness téma. Každý, kdo to s cvičením myslel či myslí vážně je řešil, nebo řeší. A každý na to má trochu jiný názor. Jak to vidím já?  PŘEČÍST  
Není nemožné udělat na veganské stravě skvělou formu. Ale již to vyžaduje určité znalosti a úsilí, což většina lidí odmítající živočišné produkty nemá.
Limit denního množství bílkovin samozřejmě existuje. Ale každý jsme jiný a co je pro někoho již příliš, může být pro někoho jiného tak akorát.
Je opravdu nerozumné počítat jen bílkoviny živočišné, protože bílkoviny jsou i v přílohách. Tudíž celkové množství bílkovin může z příloh narůst o dalších 30 - 40%! Na druhou stranu je ale vhodné, aby byl podíl živočišných bílkovin alespoň 50% a více.
×
10.11.2019 | kategorie: STRAVA | štítky: suplementace zdraví svaly


Když chce někdo něco dokázat, dojít do cíle, musí zvolit některou z cest. Některé cesty k úspěchu jsou kratší, jiné delší. Některé k cíli vůbec nevedou. V rámci efektivity je proto důležité jít tím správným směrem hned od začátku a ujasnit si záležitosti (mezicíle), které jsou v daném úseku zvolené cesty skutečně důležité a potřebné.  PŘEČÍST
×
29.9.2019 | kategorie: CVIČENÍ | štítky: začátečníci posilování

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Foto v úvodu: Patrick Fore, UNSPLASH