smazat
zavřít smazat
ČLÁNKY
články

Články umístěné pod jednotlivými kategoriemi a štítky se týkají převážně posilování, výživy a fitness životního stylu a vycházejí především z mých zkušeností, poznatků a studiem nabytých znalostí, které ovšem nemusí stoprocentně fungovat na každého. Každý jsme totiž jiný a postupy šité na míru neexistují.

Texty jsou orientované na obyčejné naturální kondiční cvičence.


1 2 3 4 5 6 7 8 9


Jednoho dne jsem se tak nějak zamyslel a do hlavy se mi vloudila otázka. Proč vlastně skoro nikdo neposiluje? Vidím to ve svém okolí. Pokud vím, tak z mých přátel chodí do fitka pouze jeden kamarád. V minulosti, či ještě nyní, se mí přátelé sice nějakému sportu věnovali či věnují, ale do posilovny (až na jednu výjimku) nikdo nechodí. Tento článek je tedy spíše taková úvaha, jaké mohou být příčiny toho, že tato činnost je stále jen okrajovou záležitostí.  PŘEČÍST  
Když někdo cvičí způsobem, aby svaly byly jenom na efekt, pak budou svaly skutečně jen na efekt. Nicméně když se trénink sestaví správně s důrazem na funkčnost (funkční trénink), svalovou vytrvalost a celkovou tělesnou kondici, nebude přínos posilování jen vizuální záležitostí.
Důležité je dát posilování šanci a počkat si na první výsledky. Ty se mohou dostavit třeba již za týden (úbytek tuku), ale ty skutečně motivující se dostaví spíše za několik měsíců. Je dobré mít trpělivost a věřit tomu, co děláte.
Za mého mládí v osmdesátých letech měla většina kluků (možná i holek 😃) ve svém pokoji vyvěšené plakáty akčních hrdinů (Schwarzenegger, Stallone, Lundgren, Van Damme, Bruce Lee) a divokých rockových kapel. Takže hory svalů a spousta testosteronu. A dnes?
×
21.1.2020 | kategorie: CVIČENÍ | štítky: posilování motivace


Za dobu, co se zajímám o posilování a fitness jsem narazil na nejeden rozpor a nejedno protichůdné tvrzení. Je to celkem logické, protože doba se mění, věda má neustálé pokroky, dělají se stále nové studie a metaanalýzy atd. Potom každý chce být v něčem originální a s něčím novým zaujmout, do toho různé mýty a informace vytržené z kontextu a informační "guláš" je na světě 😊. Pojďme se tedy na nějaká tvrzení podívat.  PŘEČÍST
×
8.1.2020 | kategorie: CVIČENÍ | štítky: porovnání


Máme tu další porovnání. Po srovnání fullbody tréninku a splitu tentokrát půjde o dvě skupiny cviků, které se od sebe liší hlavně množstvím zapojených svalů. Proto vlastně dostaly tyto cviky i svůj název. Jedná se o cviky komplexní (nebo také vícekloubové), kdy se při jejich provádění zapojí více velkých (důležitých) svalů najednou a cviky izolované (většinou jednokloubové), kdy se (pokud vše děláme správně) zapojí především ten sval, o který nám hlavně jde.  PŘEČÍST
×
16.12.2019 | kategorie: CVIČENÍ | štítky: trénink porovnání cviky


Již nesčetněkrát jsem někde četl, nebo slyšel tvrzení, že silový trénink by měl trvat do hodiny. Jinak díky kortizolu, vyčerpanému glykogenu a přetížené centrální nervové soustavě nebudeme mít progres, či dokonce o svaly budeme přicházet. Mám pocit, že toto tvrzení prostě přechází z člověka na člověka, aniž by si o tom kdokoli něco zjistil, nebo ještě lépe vyzkoušel na sobě. Prostě Ctrl+C a Ctrl+V 😊. Jak to tedy s tou délkou tréninku je?  PŘEČÍST  
V poslední době se ukazuje, že zvýšená hladina kortizolu po silovém tréninku má naopak při budování svalové hmoty kladný efekt.
I kdybych byl ve fitku dvě hodiny, intenzivně budu cvičit přibližně 40 minut. Což je stále v limitu i s rezervou. Důležitější než délka tréninku je následná regenerace po něm.
Když se cítím plný energie a nechce se mi končit, nevidím důvod, proč si nedat ještě jeden cvik či pár sérií navíc.
×
3.12.2019 | kategorie: REGENERACE | štítky: trénink začátečníci únava


Když si sportovec kvalitně zacvičí, nastává (po stravě a samotném cvičení) další klíčová fáze pro očekávané sportovní výsledky – regenerace. Regenerace je mezi rekreačními sportovci dost podceňovaná záležitost. Obzvlášť u mladých lidí – večírky, párty, mejdany apod. Tělo se ale po fyzické zátěži potřebuje „dobít“, doplnit živiny, opravit cvičením „poškozené“ svaly, načerpat nové síly a zotavit zátěží vyčerpaný centrální nervový systém. Nedostatečný odpočinek tak může naše úsilí mařit.  PŘEČÍST  
Když ve fitku "poničíme" naše svaly, je bezpodmínečně nutné jim následně dopřát kvalitní živiny, dostatek energie a dostatek odpočinku.
Velkou roli v odpočinku hraje i stres a psychická pohoda (nepohoda). Jesliže se budeme neustále stresovat a nervovat, bude to mít vliv jednak na náš výkon v posilovně, ale také na následné regenerační pochody v organismu.
Alkohol prokazatelně brání regeneraci organismu po fyzické zátěži. Tělo v tomto případě bere alkohol jako jed a orgány mající na starost odbourávání alkoholu se věnují jemu, místo toho aby pracovaly na zastavení katabolismu po cvičení.
×
30.11.2019 | kategorie: REGENERACE | štítky: posilování energie únava suplementace


Bílkoviny. Nesmrtelné fitness téma. Každý, kdo to s cvičením myslel či myslí vážně je řešil, nebo řeší. A každý na to má trochu jiný názor. Jak to vidím já?  PŘEČÍST  
Není nemožné udělat na veganské stravě skvělou formu. Ale již to vyžaduje určité znalosti a úsilí, což většina lidí odmítající živočišné produkty nemá.
Limit denního množství bílkovin samozřejmě existuje. Ale každý jsme jiný a co je pro někoho již příliš, může být pro někoho jiného tak akorát.
Je opravdu nerozumné počítat jen bílkoviny živočišné, protože bílkoviny jsou i v přílohách. Tudíž celkové množství bílkovin může z příloh narůst o dalších 30 - 40%! Na druhou stranu je ale vhodné, aby byl podíl živočišných bílkovin alespoň 50% a více.
×
10.11.2019 | kategorie: STRAVA | štítky: suplementace zdraví svaly

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Foto v úvodu: Patrick Fore, UNSPLASH