smazat
zavřít smazat
ČLÁNKY
články

Články umístěné pod jednotlivými kategoriemi a štítky se týkají převážně posilování, výživy a fitness životního stylu a vycházejí především z mých zkušeností, poznatků a studiem nabytých znalostí, které ovšem nemusí stoprocentně fungovat na každého. Každý jsme totiž jiný a postupy šité na míru neexistují.

Texty jsou orientované na obyčejné naturální kondiční cvičence.


1 2 3 4 5 6 7 8 9


Může se zdát, že přibírání na váze a obezita jsou způsobeny jen nedostatkem vůle. Většinou to tak je, ale není to úplně tak jednoduché. Ačkoli je tloustnutí do značné míry výsledkem stravovacího chování a životního stylu, někteří lidé mohou být skutečně v nevýhodě. Přibírání na váze je mimo jiné ovlivněno i různými biologickými faktory, jako je například genetika a hormony. Což může být důvodem, proč je někdo k přibírání na váze jednoduše náchylnější.  PŘEČÍST  
Taktika některých výrobců potravin je někdy až neetická, kdy se snaží uvádět na trh velmi nezdravé výrobky, které ovšem představují jako zdravé potraviny. A co je asi nejhorší, zaměřují svůj marketing i na děti.
Kombinace velkého množství trans tuků, rychlých cukrů a malého množství bílkovin a vlákniny je pro nadváhu opravdu "smrtícím" koktejlem.
Jak to tak bývá, viníkem nadváhy či obezity a z toho vyplývajících zdravotních problémů není samotná látka (v tomto případě fruktóza), ale spíše její množství.
Obecně lze říci, že silové cvičení je velice účinným druhem cvičení pro zvyšování hladiny testosteronu a tím pádem i pro úspěšné hubnutí.
Potraviny, které rychle zvyšují hladinu cukru v krvi nejsou u zdravých lidí problematické za předpokladu, že si jejich množství pohlídáme a máme nastavenou určitou životosprávu (pohyb, sport, pestrá a nutričně hodnotná strava).
Tím, že začneme posilovat si vybudujeme toleranci svého těla vůči stresu a tím snížíme uvolňování kortizolu v reakci na běžné denní stresory (práce, rodina, shon).
Většinou než genetika hraje při nadváze důležitější roli prostředí, v kterém člověk vyrůstá a žije a s tím související špatné stravovací návyky a životní styl.
Životní styl zahrnující pravidelnou pohybovou aktivitu je klíčovým faktorem pro udržení a zlepšení mnoha aspektů zdraví, včetně nadváhy a obezity.
Strategie hubnutí založená na falešných a lživých informacích lidem brání ve výsledcích i v další motivaci. Je skutečně důležité čerpat informace ze správných zdrojů.
Nespoléhejte na "zázračné" výrobky, potraviny, ani doplňky stravy. Spoléhejte spíše na své schopnosti, nebo na schopnosti skutečných odborníků, než na výsledky nějakých pochybných reklamních produktů či šarlatánů.
×
25.4.2020 | kategorie: TĚLO | štítky: energie hubnutí zdraví senioři


Častá to otázka. Na diskuzních fórech, v názvech různých článků, v reklamách na nějaký produkt. Jak rychle nabrat hodně svalů? Nijak, nejdete to. Podle mne je otázka položena špatně. Nemělo by místo slova rychle být spíše slovo efektivně? Jak nabrat hodně svalů efektivně?  PŘEČÍST  
Mít výsledky rychleji znamená cvičit efektivně. Nicméně cvičit efektivně neznamená získat svalovou hmotu rychle. Cvičit efektivně znamená získat svalovou hmotu postupně, úspěšně a bezpečně.
Nemusíte mít hodně svalů. Většina lidí je ani nechce. Stačí, když si vybudujete takovou postavu, která se Vám bude líbit a s kterou budete spokojení.
×
28.3.2020 | kategorie: TĚLO | štítky: motivace začátečníci svaly


Obecně platí, že každý trénink, nebo tréninkový postup je pro ženy vhodný, pokud jsou zdravé, nebo pokud pro ně dané cvičení funguje strukturálně. Nicméně toto platí pro všechny bez rozdílu. To, jak jsou určité cviky prováděny, je určeno naší tělesnou stavbou. Například strukturou pánve, tělesnou výškou, délkou kostí, pevností vazů, hypermobilitou atd. Někdy pak tyto faktory ovlivňuje právě i pohlaví. Existují však ještě nějaké další odlišnosti v tréninkovém přístupu mužů a žen?  PŘEČÍST  
Ve většině případů by měli muži a ženy cvičit stejně, nebo alespoň podobně. Z estetického hlediska je jasné, že muži a ženy mají různé cíle, ale ve skutečnosti se jich dosahuje stejnými (podobnými) programy.
Navzdory všem rozdílům mezi muži a ženami je nezpochybnitelné to, že ženy i muži budou ze silového tréninku těžit. A je jedno, zdali je cílem zdraví, hubnutí, dlouhověkost nebo estetika štíhlého, svalnatého a vytvarovaného těla.
×
29.2.2020 | kategorie: CVIČENÍ | štítky: posilování trénink ženy motivace


Není pochyb o tom, že pití za účelem relaxace a radosti ze společnosti přátel a rodiny je kulturní a společenský rituál, který přechází řekl bych až ve fenomén. Neznám nikoho ve svém okolí, kdo by jak se říká "nechlastal". Někdo pije více či častěji, někdo méně či jen zřídka. A ti, co pijí méně či zřídka, často mají rodinu s malými dětmi 😃. Většinou to děláme rádi, někdy se ale napijeme tak nějak z nutnosti, z tlaku sociálních situací, kdy je téměř povinnost mít drink. Vyžaduje to společenská konvence, kde se očekává, že se prostě pít bude.   PŘEČÍST  
Po silovém tréninku, během kterého se zvedala zátěž, je důležité dodat tělu ztracenou energii a materiál na opravu a zesílení svalových vláken. Organismus je v procesu regenerace a vyžaduje tak určitou péči. A když se bude regenerace narušovat (díky častému opíjení se), nemusí se svalová hmota budovat kontinuálně.
Pro muže je směs nízké hladiny testosteronu a vyšší hladiny estrogenu přesně taková směs, které se chceme vyhnout, když se snažíme o to udělat skvělou formu.
Alkohol nás sám o sobě většinou tlustými neudělá. Tlustými nás udělají spíše okolnosti s alkoholem spjaté (kalorické nápoje, nevhodné jídlo, potlačená sebekontrola, větší hlad), kdy se lehce dostaneme do kalorického nadbytku.
Svaly rostou nejlépe, když jsou v hydratovaném stavu. Syntéza bílkovin bude fungovat nejlépe, pokud je v buňkách svalu dostatek vody.
×
2.2.2020 | kategorie: REGENERACE | štítky: energie posilování svaly


Možná jste u některých cviků nabyli dojmu, že je již nemůžete dělat lépe. Dokážete je procítit, máte po nich výsledky, prostě není co měnit. Opravdu? Konečná? Přece nic není definitivní, vždycky existují nějaké rezervy, vždy lze něco ještě zdokonalit a posunout se dál.  PŘEČÍST  
Začátečníci by se měli nejdříve učit cviky správně. Jak se říká "učebnicově". Postupně ale, jak je cvičenec při provádění cviku jistější a jistější, měl by se sám sebe zeptat: "Cítím ten sval, který procvičuju? Má to nějaký efekt?"
×
28.1.2020 | kategorie: CVIČENÍ | štítky: posilování trénink začátečníci


Jednoho dne jsem se tak nějak zamyslel a do hlavy se mi vloudila otázka. Proč vlastně skoro nikdo neposiluje? Vidím to ve svém okolí. Pokud vím, tak z mých přátel chodí do fitka pouze jeden kamarád. V minulosti, či ještě nyní, se mí přátelé sice nějakému sportu věnovali či věnují, ale do posilovny (až na jednu výjimku) nikdo nechodí. Tento článek je tedy spíše taková úvaha, jaké mohou být příčiny toho, že tato činnost je stále jen okrajovou záležitostí.  PŘEČÍST  
Když někdo cvičí způsobem, aby svaly byly jenom na efekt, pak budou svaly skutečně jen na efekt. Nicméně když se trénink sestaví správně s důrazem na funkčnost (funkční trénink), svalovou vytrvalost a celkovou tělesnou kondici, nebude přínos posilování jen vizuální záležitostí.
Důležité je dát posilování šanci a počkat si na první výsledky. Ty se mohou dostavit třeba již za týden (úbytek tuku), ale ty skutečně motivující se dostaví spíše za několik měsíců. Je dobré mít trpělivost a věřit tomu, co děláte.
Za mého mládí v osmdesátých letech měla většina kluků (možná i holek 😃) ve svém pokoji vyvěšené plakáty akčních hrdinů (Schwarzenegger, Stallone, Lundgren, Van Damme, Bruce Lee) a divokých rockových kapel. Takže hory svalů a spousta testosteronu. A dnes?
×
21.1.2020 | kategorie: CVIČENÍ | štítky: posilování motivace

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Foto v úvodu: Patrick Fore, UNSPLASH